Bediüzzaman’ın köyü eski adına kavuştu

Bitlis’in Hizan ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin doğduğu yer olarak bilinen Kepirli (Nurs) köyünün 50 yıllık isim özlemi, sona erdi.

Nurs Köyü Derneği Başkanı Hikmet Okur’un, köyün adının değiştirilmesi için yaklaşık 10 yıl süren çabası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in girişimleri ile sonuçlandı.

İçişleri Bakanlığı’nın kısa süre önce Kepirli köyünün adının ‘Nurs‘ olarak değiştirilmesini onaylaması köyde sevinçle karşılandı.

Nurs Köyü Derneği Başkanı Okur, ‘Nurs’ köyü olarak bilinen ancak 50 yıl önce ismi ‘Kepirli’ olarak değiştirilen köylerinin eski adını geri almak için 2003 yılında imza kampanyası başlattıklarını anımsatarak, toplanan imzalarla Hizan Kaymakamlığı’na müracaatta bulunduklarını söyledi.

Konunun İçişleri Bakanlığı’na kadar ulaştığını fakat herhangi bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Okur, 2 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bitlis’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, kendisine, köyün adından duydukları rahatsızlığı ifade eden bir mektup verdiğini kaydetti.

Okur, aradan geçen bir aylık zaman diliminde İçişleri Bakanlığı’ndan konunun değerlendirileceğine dair yazı gönderildiğini anlatarak, aradan iki yıl geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alamayınca, konuyu bu kez AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e bildirdiklerini dile getirdi.

Kiler’in, kısa süre önce kendilerine telefon ederek köyün adının değiştirildiği müjdesini verdiğini belirten Okur, ”50 yıl öncesine kadar ‘Nurs’ olarak bilinen köyümüze eski adının verilmesi bizleri mutlu etti. Biz de bunun üzerine köy meydanında bir araya gelerek halaylar çekip 50 yıllık özlemimize son verdik” dedi.

Okur, köy halkına bu sevinci yaşatan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile milletvekili Kiler’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Muhtar vekili Said Okur ise Bediüzzaman hazretlerinin doğduğu köy olan Nurs’un herkes tarafından da bu adıyla bilindiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

‘Köyümüz her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Gelen ziyaretçilerin çoğu Nurs ismini tabelalarda göremediği için yolunu bulamıyordu. Bunun büyük üzüntüsünü yaşıyorduk. Köyümüz Nurs olarak bilinmesine rağmen resmiyette Kepirli olarak geçmesi ziyaretçileri de şaşırtıyordu. Köyümüzün eski adına kavuşmasına köylüler olarak çok sevindik. Yeni Nurs yazılı tabelalarımızı köyümüzün girişine hatta ilçenin girişine asacağız. Artık ziyaretçiler köyümüzün yolunu rahatlıkla bulabilecek.

AA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: