Bildikleriyle Amel Etmeyenler

Cenab-ı Hak, ilimlerini dünyevi ve nefsani menfaatlerine alet eden, bildikleriyle kendileri amel etmeyen alimleri Kur’an-ı Kerim’inde; “kitap hamallığı yapan merkepler” olarak tasvir eder. İhlas ve takvadan uzak, gafilane amel işleyenlere de “yazıklar olsun” buyurur. 
İlmin hakikati, yaşanmasıyla ortaya çıkar. Bildiklerini tatbik etmeyen alim, “kitap yüklü merkep” [1] misali, manasız bir hamallık yapar. İlim, kişiyi Hakk’a, hakikate, takvaya, salih amellere sevk ediyorsa ilimdir. Yoksa Şeytan’da da ilim vardı, Karun da ilim sahibiydi. Fakat ilim, benliklerini palazlandırıp, onları dehşetli bir kibir ve gurura sürüklemişti.
PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN DUASI
Bu bakımdan ilim, layıkıyla hazmedilip amele dönüşmez, ahlaka yansımazsa, bütün emekler israf olmuş demektir. Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- böyle bir ilimden Allah’a sığınmıştır:
“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul edilmeyen duadan Sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 73; Nesai, İstiaze, 13, 65)
İmam Gazali Hazretleri şöyle buyurur:
“Ömrünün sonuna bir hafta kaldığını öğrensen, bu kısacık zamanda mutlaka sana faydalı olacak bir ilimle uğraşırsın. Hemen kalbini yoklar, dünyevi ihtiras ve menfaatlerle alakanı kesersin. Güzel huylarla bezenmeye çalışırsın. Halbuki insanın kavuştuğu her gün ve gecede ölmesi mümkün ve muhtemeldir. Öyleyse, seni Allah’ın azameti karşısında duygulandırıp maneviyatını düzeltecek ilimlerle meşgul ol!”
SELMAN-I FARISİ VE ARKADAŞI
Selman-ı Farisi -radıyallahu anh-, Dicle kenarında yürürken, yanındaki arkadaşı eğilip su içmişti. Selman -radıyallahu anh-:
“Haydi, bir daha iç!” dedi. Arkadaşı:
“Kandım!” cevabını verdi. Hazret-i Selman:
“Peki, içtiğin suyun nehirden bir şey eksilttiğini söyleyebilir misin?” diye sordu. Arkadaşı:
“Hayır.” dedi. Bu sefer Selman -radıyallahu anh-:
“İşte ilim de böyledir, tükenmez. O halde, sana fayda verecek ilmi öğren!” tavsiyesinde bulundu. (Ebu Nuaym, Hilye, I, 188)
Dipnot: [1] Bkz. el-Cum’a, 5.
Kaynak : Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: