Bir Şey’in Tafsilatını Vermek!

Bir şeyin müteaddit sıfatlarını zikretmek, o şeyin zihinlerde tecessüm etmesine ve akılda hazır ve hayalde mahsus olmasına sebep olduğuna işarettir. [1]

Muhakkak ki hemen herkes kendi sahasında olan bir şeyin malumatını bilir. Karşısındakine bu malumatını aktarırken de şahsa göre aktarma yüzdesi değişmektedir.

Maddi bir meselede mevzuun hakimi olan şahıs belki bu anlattıklarım benim rakibimin eline geçebilir diyerek malumatını yüzeysel üstünkörü anlatır aktarır. Bu sistemde düşünen birisi enaniyet sahibi egoisttir.

Neden ? denilirse şayet buna denilecek söz şudur. Bu şahıs kendisi senelerini günlerini hayatının belirli bir kısmını vermiş ve bazı şeyleri anlamak mevkiinde bazı yerlere gelmiştir. Şimdi başkası da ya bu alanda onca zaman israfı yapacaktır ve daha önce bu egoist’in mevkiine gelecektir.

Neden onca zaman çar çur edilsin ki?

O egoist’in o mevzuda hakim olduğu malumata verdiği zaman kadar tasarruf yapıp neticeye daha kısa bir surette ulaşmasına neden engel olmaktadır. Belki bu halef konumunda olan şahıs onun hakikatını daha geliştirecek ve ileri gidecek veya bilinmeyen bir veçhesini keşfedecektir. Bu demiş olduğum gibi olunca helfein zihninde “muazzam bir bârika-i hakikatın zuhuru yaklaştığı iman ve itikadı, bizi teselli ediyor. [2]” diyerek aşk u şevk ile say u gayret edecektir. Ve “tesadüm-ü efkârdan ve tehalüf-ü ukûlden hakikat tamamıyla tezahür eder.[3]” kaidesinin şemsiyesi altına girerek onun saye’sinde gölgesinde çalışacaktır.

Muhtelif fikirlerin mukayesinde bakış açısı farklarından anlamak ve izah etmek mevzuunda farklar bulunmasıyla ortaya daha mükemmel bir şey çıkmaktadır. Bunun için Risale-i Nur’u dikkat, tefekkür ve devamlı okumaya teşvikler Risale-i Nurun muhtelif yerlerinde mevcuttur.

 • Dikkat edersen görürsün,
 • Çalışırsan anlarsın,
 • Cüz’-i ihtiyarını bu emre sevk edersen Allah da muvaffakıyet verir.
 • Bulur ve bilebilirsin.[4]

Bizler de Risale-i Nur Külliyatını tetkik ederken elde ettiğimiz malumatı isteyen herkese vererek başkalarının bizlerden daha ileri gitmesine vesile olarak bencillik yapmamış ve elde ettiğimiz hakaikin başka veçhesinin keşfine idrak edilmesine vesile oluruz. Başkalarının bizden daha ileri gitmesine Zımni muhalefet ve kıskançlık etmemiş oluruz.

Belki zahirde böyle bir şey yoktur ama şu ikazı her daim hatırlamak gerekir ki: “Ehl-i ilmin bir kısmında, bir enaniyet-i ilmiye bulunur. Kendi mütevazi de olsa, o cihette enaniyetlidir. Çabuk enaniyetini bırakmaz. Kalbi, aklı ne kadar yapışsa da; nefsi, o ilmî enaniyeti cihetinde imtiyaz ister, kendini satmak ister.[5]” Biz hakikat mesleğinde yürüyen kimseler için bu enaniyet-i ilmiye çok tehlikelidir.

Bilmeyerek çok zarar verir. Çok kimseleri bu yoldan çevirir. Yalnız kendisine okur yeri gelirse keyfi isterse bu yüklendiği manaları satmaya çalışır. “Bir kardeş diyor dershaneye gittim yaşlı birisi kitap okuyor selam verdim yarım ağızla selamımı aldı. Sonra beni tanıyan birisi geldi dedi abi bu kardeş filan yerde çalışıyor. O yaşlı kimse kitabı bıraktı bana teveccüh etti gözlerinin içi gülmeye başladı. Bana değil çalıştığım yerle alakalı olduğu için alakadar oldu.” Dedi. Bu bağnaz ihtiyar sabunluklar hizmete çok zarar vermektedir.

Bu sabunluk konumuna düşmemek için azami dikkat göstermek gerekir ki yol kaygan zemin gevşektir.

Bahtiyar odur ki: malumatını esirgemez saklamaz.

Sabunluk: Hizmet benim anladığım tarzdadır. Hizmet olacaksa benim dediğim olacak kanaatini taşıyanlardır.

Selam ve dua ile

Muhammed Numan ÖZEL

[1] İşarat-üi İ’caz ( 61 )

[2] Barla Lahikası ( 223 )

[3] Mektubat ( 268 )

[4] Barla Lahikası ( 306 )

[5] Mektubat ( 426 )

2 tane yorum yapılmış

 1. erdem dedi ki:

  Kardeşim bahsettiğin konu ne kadar önemli… buradan üstadımızın Risale-i nurları yazmakla kendi derin ufkunu ehl-i imanla hatta herkesle(tüm insanlarla) paylaşmış olması . Peygamberimiz (Alehisselatü vesselamın) varisi olup izinden gittiğini gösteriyor. ” Kur’an hakikatlerine perde çekilmez.” paylaştıkta parıldar.Bahettiğiniz konu ve şahısın davranışları tüm yaşını almış kişiler için genellenemez. Kişiye ait kötü vasıf her ferde bununamaz. Kullandığınız kelimeler çok kaba bir nur talebesi bu kelimeleri kullanmamalı tartıp ölçüp sora herkesin okuyacağı örnek alacağı yazılar olmalı . Kusura bakma dost acı söyler ….Buyazıyı okuyunca kızıp da yazmayı sakın bırakma … çok güzel değerlendirmelerin vardevam et… hakkını da helal et… Bahsettiğiniz konulardan ben de muzdaribim gerek kamu sektöründe gerekse özelde…. Gerçek hayattta bazı mesleki tecrübelerin hemen kopya edilip tecrübe sahibi kişilerin hemen dışlanabileceğini unutmayalım bu anlayış da bizlerin islamiyetten ne kadar uzak yaşadığımızın bir delili her halde

 2. Evet, Risale-i Nur Taleceliği ve/veya Nurculuk yapan kimseler temsil ettikleri makamın iktizası gereği üzerine halleri sergilememsi ve Risale-i Nurun Kudsiyetine zarar vermektedir.
  KABA SERT ÜSLUB SAHİBİ DEĞİLİMDİR FITRATAN. LAKİN BU YUMUŞAKLIK ŞAHSIMA YAPILAN HATALARA KARŞI YUMUŞAKLIKTIR. RİSALE-İ NUR VE İSLAMİYETİN ZARARINA YANİ MESLEK-İ NURİYEYE YAPILAN TAARRUZLARI SERT BİR ÜSLUBLA UYARMAK VE BEYAN ATMEK MESLEK-İ NURİYEYİ MÜDAFAA İÇİNDİR.!

  Şahsi hukuk affedilir lakin umumi hukuka bakan kısımlar affedilmez ve ikaz sert bir üsluba döner. çünkü zararı azimdir.

  Bilirsin Erdem Kardeş Belagat mukteza-i hal’e müraatten ibarettir. yani duruma göre hareket etmek. şayet kuzuyu sevmek için yaklaşttığın gibi kaplana yaklamazsın değil mi o halde BENİM DEDİĞİM OLACAK TİPİNİ SERGİLEYEN KİMSELER [BENİM TABİRİMLE SABUNLUK] Sert bir şekilde uyarılmalıki ayılsın!

  * SABUNLUĞUN HASİYETİ SABUN GELİR GEÇER LAKİN SABUNLUK KALICIDIR. HER SABUN ORAYA GİRMEK MECBURİYETİNDEDİR.VE SABUNLUKUN İSTEDİĞİ ŞEKİLDE HAREKET ETMELİDİR Kİ ORADA TUTUNSUN KALSIN.

  * ÜSTADIN TALEBERİNİ DIŞLAYAN, KABUL ETMEYEN, İFTİRALAR SAVURAN KİMSELERİN HİZMETTE TECRÜBESİ OLSADA SADAKATİ OLMAYACAĞI İÇİN O TİP KİMSELERE İTİBAR EDİLMEZ.

  * http://www.nurnet.org/kiminle-nasil-konusmaliyiz/ http://www.nurnet.org/hizmette-r-geri-vites/

  BU YAZILARIMI DA OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM.

  * Son Nefese Dek Tekte Kalsam Meslek-i Nuriyeye Muhalif hareket eden kimseleri teşhir ve ikaz etmeyi RİSALE-İ NURA SADAKAT DERSİNE BİNAEN OMUZUMDA TAŞIMAYI VAZİFE BİLİRİM!

  * SON OLARAK ALLAH RAZI OLSUN. YORUM YAZIP KANAAT BELİRTTİĞİNİZ İÇİN.

  SELAM VE DUA İLE

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: