Birand’ın ‘Said Nursi’ Belgeseli Çok Tartışılacak Konularıyla Ekranlara Geliyor

birandin-said-nursi-belgeseli-cok-tartisilacak-konulariyla-ekranlara-geliyorM. Ali Birand’ın vefatın ardından en çok konuşulanlardan biriside “Said Nursi” belgeseli oldu. Belgeselin genel yönetmeni Mehmet Çelik ve yapımcısı  Tarık Can ilk kez Risale Ajans’a özel açıklamalarda bulundu.

Öncelikle belgesel fikrinin nasıl oluştuğunu anlatan Can;  “3-5 kişiyle başlayıp sayısı her geçen gün artan sohbet dostlarımız var. Her bir araya geliş öncesi konuşacağımız konular bellidir. Sohbetin seyrine göre farklı konular veya sorulara da cevap arayışlarımız oluyor. Bu sohbetlerde Said Nursi ve Risale-i Nur da bir çok kez konuşulmuştur.  Mehmet Hocamın Risale-i Nur’a bıkışı, günümüz sosyal problemlerimize çok büyük çözüm katkı sağlayacak yeni ve farklı yorumları katılımcılarda ve tabi ki bende konuşulanların halka da aktarılması gerek fikrini oluşturdu.

Arkadaşlarımızla beraber uzun bir çaba sonrası Mehmet hocamı ikna edip çalışmaya koyulduk. Belgeselin bütün mantığı ve dilini Mehmet Çelik hocamın öncülüğünde hazırladık. Tabi ki araştırma ve ön metin yazımı için Önder İnce ve Birand yapım metin yazarlarının da hakkını teslim etmemiz gerek”.

MEHMET ALİ BİRAND ÇALIŞMAYI MEMNUNİYETLE KABUL ETTİ

Yapımcı Tarık Can, M. Ali Birand’ın büyük bir isim olduğunu belirterek şunları söyledi ; “Mehmet Ali Birand çok büyük bir isim idi. Medya içerisinde ki rolü  ve çok tartışılmış çok konuşulmuş belgesellerin altına da imza atması,  kendisinin ve Birand Yapım’ın belgesel kabiliyetini de Mehmet hocamın bu fikri potansiyeliyle bütünleştirsek çok iyi bir belgesel ortaya çıkar diye düşündük.  Türkiye’de belgesel deyince Allah rahmet eylesin akla gelebilecek ilk insandı Mehmet Ali abi. O da büyük bir memnuniyetle bu çalışmada olacağını ifade etti. Ama belgesel çalışmaşları büyük oranda tamamlandıysa da Mehmet Ali abi hakkın rahmetine kavuştu. Bize düşen görev hem on milyonları  etkileyen  Said Nursi’yi doğru anlatmak, hemde Mehmet Ali Birand’a onsuz da olasa ona yakışan belgeseli tamamlayabilmektir.” Allah mahçup etmezsin bizleri” ded

ÜSTAD’IN TALEBELERİ,CUMHURBAŞKANI,BAŞBAKAN VE F.GÜLEN HOCAEFENDİ İLE GÖRÜŞÜLECEK

On konu üzerinden çekilen belgeselde toplumun her kesiminden 61 isimle ropörtajlar yapılmış. Belgesel Bediüzzaman’ın hayatından  çok Üstad’ın Entelektüel portresinin belirlenmesine hizmet edecek. Belgeselde Üstad’ın talebelerinden Bülent Arınç’a, Osman Baydemir’den, Cüneyt Ülsever’e , Sadık Yalsızuçar’dan, Mehmet Altan’a  kadar toplumun çok değişik kesimleriyle röportajlar yapılmış. Dış çekimlerinin tamamlandığı belgesele Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dış İşleri Bakanı,Diyanet İşleri Başkanı,F.Gülen Hocaefendi, Hüseyin Çelik, Celal Adan, Sırrı Süreyya Önder  ve Said Özdemir gibi önemli şahsiyetlerle roportaj yapılması bekleniliyor.

ŞİMDİYE KADAR ÇOK TARTIŞILAN KONULAR ÜZERİNDE DURULMUŞ

Belgeselin başlıca konuları ise ; Said Nursi’nin Laiklik hakkındaki fikirleri, Şeriatı nasıl anlıyordu?, Nasıl bir rejim anlayışı vardı ?, Cumhuriyet karşıtı mıydı?, Nasıl bir Cumhuriyet fikri vardı ? , Demokrat mıydı ?,Fikir Hürriyeti, Milliyetçilik,İslam Birliği, Alevilik ve Tasavvuf, Nurculuk, Eğitim ve Kürt sorunu olmak üzere şimdiye kadar çok tartışılan konular üzerinde durulmuş.

CNN TÜRK EKRANLARINDA GÖSTERİLMESİ PLANLANIYOR

Belgesel konuları 60 dakikalık özet ile 2 bölüm halinde CNN Türk ekranında gösterilmesi planlanıyor. Ayrıca 35-40 dakikalık bölümlerin tamamı ise DVD halinde piyasaya çıkacak.

Mehmet Ali Birand’ın sahibi olduğu Birand Yapım ise belgeselin yürütücü yapımcılığını üstlenmiş.
Belgeselin genel yönetmeni Mehmet çelik ise, belgeselin bugün yaşadığımız sosyal meselelerimize   katkısının olacağını belirterek beklentilerinin çok büyük olduğunu belirtti.
800 KİŞİLİK GÖRKEMLİ BİR GALA DÜZENLENECEK

Ayıca Bediüzzaman Said Nursi ismine yakışır bir gala yapmayı planladıklarını, Cumhurbaşkanından, Başbakana mecliste bulunan siyasi parti liderlerine kadar kimseyi ötelemeden yaklaşık 800 kişilik bir gala yapmayı planladıklarını belirten Mehmet Çelik son olarak şu ifadelere ver verdi ; . Belgeselin yüzde sekseni tamamlansa da biz daha ilaveler yapabilecek durumdayız. Bu konu veya konular hakkında fikri olabilecek insanlar www.aklinnuru.com adresinden bize ulaşabilirler.

Bu yapım tartışılabilir. Fakat  bizim niyetimizde halis. Önyargılı olmamak kaydıyla hertürlü eleştiriye açığız. Daha sonra görüp eleştirmektense şimdi gelip ifade etsinler. İyi niyetle ortak akılla hareket edebiliriz. İfadelerine yer verdiler.
Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: