Bu Mu’cize İnsan, Yolunu Bulmak İçin, Kendini Tanımalı

Peygamberimiz a.s.m. “Men arefe nefsehu fe kad arefe Rabbehu.” (Kendini tanıyan Rabbini tanır.) buyurmuşlardır.

Evet  bu insan Meleklerin de üstüne çıkabilmek için, nasıl bir mu’cize varlık olduğunu bilecek ki, Yaradanını bulup ona şükrünü ziyadeleştirsin. Her tarafı mu’cize. Nasıl ki: Sana on lira bir hediye verene karşı teşekkürün başka olur, yüz milyar lira hediye verene karşı tabi ki saygın hürmetin ve teşekkürün başka olur. Hatta rüyada bile ondan başka bir şey göremezsin. Bir tıb Profesörünü soruyorum, Efendi bu insanda fazla veya noksan bir şey buldunuz mu? Dedi evet, bacağında bir iki damar. Peki onlar niye yarıyor? Onları kalp ameliyatı yaparken oradan alıp kalp ameliyatında kullanıyoruz. dedi

Düşünün kılcal damarlarla birlikte 130.000 kilometre damar bu insanın vücudunda var. Allah Allah. Bunu hangi akılsız, kör sağır tabiat Yaptı? İnsan vücudunun tuğlaları hücrelerdir. 60-100 trilyon hücreden yapılmış bir mucize varlık bu insan. Her saniyede vücudumuzdan 50 milyon hücre ölüyor başkası yerine geliyor. Bir m.m kareye 5 milyon al yuvar 250 bin trombosit ve 10 bin ak yuvar sığabiliyor. Avrupa Profesör larından  biri diyor ki: Bir hücre 4 mikrondur, bir başka Prof  5 mikrondur diyor. Madem ki bir m.m.1000 mikrondan oluşuyor. Biz 4 mikronu bırakıp 5 mikronu aldık mı; m.m nin uzunluğunda 200 hücre olduğunu görürüz. m.m enine de 200 hücre ile çarptıkmı 200×200=40.000  hücre olduğunu görürüz. m.m. küp çıkarmak için yukarı doğruya da olan 200×40.000 çarptık mı 8.000.000 eder. Yani 1 m.m karede 8 milyon hücre mevcut . Evet, bu insan böyle bir mu’cize varlık. Allah insanı 50 c.m uzun yapmamış 5 metrede  yapmamış . Normal bir ölçü olan 160- 200 c.m civarında yapmış.

Evet insanın vücudunun tuğlaları olan hücrelerde ne var sorarsanız? Evet bir hücrede bir milyon protein 8.000 aded amino asit beş element ve 40.000 atom mevcut. Gene o hücrede 25.000 aded DNA molekülü mevcut. Evet  DNA moleküllere hizmetkâr olarak RNA molekülleri verilmiş. İşte ilim adamlarının tespitlerine göre  bu iki molekülün yaptığı işleri kaleme alınabilse? 1.000 cilt kitap 1.000 er sahife yazılması lazım diyorlar. Gene Avrupa Profesörlerin tespitlerine göre: Matematik ilminde  mademki rastgele olma ihtimali de var. O zaman  1 milyon proteinden tek bir tanesi  rastgele aldığı yerde yer alması için, bir numara önünde 243 sıfır koymak lazımdır diyorlar.

Bir Marangoza desen 2 x 1 m büyüklüğünde olan kapılardan 1000 kapı yapasın, ama hiç biri diğerine benzemesin, Yapamaz kardeşim. Fakat  2 avuç büyüklüğünde olan yüzümüz ve herkesin gözleri, burnu, ağzı ve kulakları ayni yerde olduğu halde: Hazreti Ademden günümüze kadar yaradılan insanların tümünü yan yana getirsen biri diğerine %100 benzemezler. Peki Allah korusun benzeseydiler ne olurdu? Nemi olurdu, ne miras kalırdı ne nikâh kalırdı.

Başka bir soru her hangi kıt’ada %70 erkek % 30 kız varmı? Yok aksine de yok.  Yani % 70 kız % 30 erkekte yok. Bu dengeyi kim tutuyor bir çiftin 2 kızı diğerinin 5 oğlu diğerinin hiç evladı yok gene de geçen gün internette gördüm Tüm dünyada % 50,5 hanım % 49,5 erkek. Hanımların fazla olmasının sebebini de Bediüzzaman Hazretleri şöyle izah ediyor  “Hanımların açık saçıklığı neslini kendi cinsine çeker.” Evet Allahın yarattığı her şeyde bir denge var. İnsan ne yaparsa yapsın, onun daha iyisi de olur daha kötüsü de. Fakat Allahın yarattığı hey şeyi en mükemmel bir şekilde yaratmıştır. Onda en ufak bir kusur  göremezsin.

Allahın onlara akıl vermekle ilim adamları böbrekleri çalışmayanlara yardımcı olmak için diyaliz makinesi yapmışlar. Fakat diyaliz makinesinin işini gören, şeftali büyüklüğünde olan böbrekler kadar küçük yapamamışlar. Evet Böbreği Allah öyle 1 milyon süzgeçli  hassas bir alet yaratmış ki: iki sıvı badeydi ayırabiliyor. Yani kanı ve idrarımızı ayırıyor. Kanı kalp tarafına pompalıyor, idrarı de pantolonumuzun  paçalarımızdan akıtmıyor. Onun içn Allah özel bir mesane yaratmış idrar oraya gidiyor, o dolunca insana haber veriyor insanda onu boşaltmak için müsait bir yer buluyor ve atıyor. Kalpte saniyede 5-6 litre kan pompalıyor. Hiç durmuyor; gece uykuda biraz yavaşlar ama durmak yok. Dursa ne olur? Allah korusun hayatın sonu olur. İnsanın midesine giden kabuklu yiyecekleri eritmek için Özel bir asit mideye serpiyor O asitte kabukları eritirken midenin gömleğini de 2 günde bir eritiyor. Yani Allah’ımız  her iki gönde midemizin  gömleğini yeniliyor.

Evet elimizin büyük parmağı ötekilerden ayrı olmasa idi çapayı, baltayı, küreği ve saireyi nasıl tutardık? Parmaklarımıza, dirseklerimize ve dizlerimize konulan menteşeler yalınız iç tarafa dönüyorlar, ön tarafa da dönseydiler ne olur idi halımız, yani ayaklarımız ön tarafa da dönse idi ne olurduk?

Birisine diyorum: Sen çok şanslısın ki: Allah senin ön dişlerini arka tarafa koysa idi ve arkadakileri öne koysa idi ne olur idi halin? Ekmeği ve diğer yiyecekleri nasıl ısırırdın nasıl çeyner idin? Herif bana diyor, niye öyle boş şeyler konuşuyorsun? Ben de ona  Allaha ne kadar şükür ile borçlu olduğunu düşündürmek için böyle konuşuyorum deyince sustu. Evet kardeşlerim: Bu mu’cize insan Kendini hiçten yaradan Allah’ına şükretmesi için, bu saydıklarımdan kaçını biliyor Üstadın dediği gibi: “Vücudumuzda % 99 Allah tasarruf ediyor. Bizim tasarrufumuz yalınız yüzde biridir, oda meşkük.” Yani (şüpheli)

Evet Kardeşlerim! İnsan için en mühim haslet ilimdir bilmektir. Namaz çok mühim ama onu da bilmeden kılamazsın. Onun için Boşuna değil bu mübarek kelime: “Alimin uykusu cahilin ibadetinden daha hayırlıdır.” Bizim vakitten başka sermayemiz yok yapıp ne yapıp onu boş yerlere harcamayalım. Çünkü o pişmanlık gününde çok pişman oluruz. Fakan sonraki pişmanlığın faydası olmaz.

Abdülkadir Haktanır

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: