Bursa’da Mehmet Fırıncı Paneli Yapıldı

Dünyayı Aydınlatan Anadolu Ağabeyleri panellerinin 6.sı olan Mehmet Fırıncı” paneli Bursa’da gerçekleştirildi. Panelde, Fırıncı ağabeyin hayatı ve hizmetleri anlatıldı.

Risale Akademi, Bediüzzaman’ı Anma ve Anlama Platformu ile Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos AKKM’de “Dünyayı Aydınlatan Anadolu Ağabeyleri -Mehmet Fırıncı” paneli düzenlendi.

Bursalıların büyük bir ilgi gösterdiği panelde hanımların katılımı dikkati çekti. Programa Mehmet Fırıncı ağabeyde katıldı.

Kur’an tilaveti ve slayt gösteriminin ardından söz alan Bursa Bediüzzaman Platformu Başkanı Doç. Dr. Fikri Pala, “Bediüzzaman’ın etrafında ihlas ve samimiyetle hizmet edenlerden birisi de Mehmet Fırıncı ağabeyimizdir. Bediüzzaman’ın kahraman talebelerinden Mehmet Fırıncı’nın vasfı, diğer nur ağabeylerimiz gibidir. Ağabeylerimiz Üstadlarına ‘’anam babam sana feda olsun ya Üstad’’ demiştir. Izdıraplar onları yıldırmamış. Hayatlarını bu milletin saadetine hizmet için geçirdiler” dedi.

Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek ise, Anadolu ağabeylerini anmanın kendileri için bir vicdan borcu olduğunu ifade ederek, “Ağabeylerimizin bu konuda bir talebi olmadı. Bu şahsiyetleri unutamayız. Onlara teşekkür borçluyuz. Üstadı hayattayken tanıyan ve ona hizmet eden ağabeylere ‘Son Şahitler’ deniliyor. Bu panellerin devamını diliyorum. Bu son şahitlerin daha da fazla anılmasını istiyoruz. Önümüzdeki haftalar diğer ağabeylerimizle ilgili panellere devam edilecektir.’’ dedi.

Panel’e katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, önemli şahsiyetlerin anlatılmasının gerçekten önemli olduğunu dile getirdi. Altepe, “Bizim üzerimizde büyük bir yük var. İnsanlar bu dünyaya bir şeyler bırakmak için geliyor. Onun için bu dünya rahat etme yeri değil, çalışma yeridir. Atalarımız idealleri uğruna savaştı. Bu güzel dinin ve ahlakın yaşaması için mücadele ettiler. Bizler de aynı neslin devamı olarak aynı çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Mehmet Fırıncı hayatı, fikirleri ve görüşleri’ konulu panele geçildi. Akademik Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy başkanlığında düzenlenen panelde söz alan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fırıncı ağabeyin hayatının herkese örnek olması gerektiğini belirtti.

Programı düzenleyenlere teşekkür eden Tarhan, panel sayesinde birçok unutulmuş değerlerin tekrar hatırlanmasının sağladığını kaydetti. Bediüzzaman’ın fikirlerinden örnek veren Tarhan, “Bediüzzaman, her zaman din bilimleri ile fen bilimlerinin bir arada okutulmasının üzerinde durdu. Bu hareket ikisi bir araya gelmediği zaman ırkçılık şeklinde ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de bu unsurların olması ile radikalleşme önlendi. İslam’ın barış ve aydınlık yönü ortaya çıktı” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ise, Bediüzzüman Said Nursi’nin hayatı ve geçtiğimiz hafta vefat eden Mustafa Sungur ağabeyi anlattı. Özdemir, Bediüzzaman’ın fikrinin dünyaya yayıldığını ifade ederek, “Mehmet Fırıncı ağabeyimiz 70 yaşında bile diyar diyar gezdi. Herkes onu ‘Fırıncı Abi’ diye anlatır. Eğer İngilizce’ye ‘abi’ kelimesi girerse bu ağabeylerimiz sayesinde girecek. Bugün İslam’ın ve Kuran’ın mesajının yayılmasında Fırıncı ağabeylerin gayretleri, ihlasları ve samimiyetlerine borçluyuz” diye konuştu.

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Mehmet Fırıncı ağabey ile yaşadığı hatıraları davetlilere anlattı. Arınç, “Fırıncı ağabeyimiz güler yüzlü, alçak gönüllü, dikkati olan bir insandır. Üstad, ‘unutmak ehemmiyet vermemektir’ der. Bu yüzden Fırıncı ağabeyimiz buna dikkat eder. Mehmet Fırıncı Ağabey, güzel İstanbul Türkçesi konuşan birisi. Fırıncı ağabeyimiz hoş sohbet bir insan” dedi.

Araştırmacı-Yazar İhsan Atasoy konuşmasında Nur talebelerinin mesleğini sahabe mesleği olarak nitelendirdi. Sahabelerin Peygamberimiz (asm) ile diyaloglarını ve hizmet anlayışları ile Bediüzzaman Said Nursi ile talebelerinin diyaloglarını ve hizmetlerini karşılaştıran  İhsan Atasoy, ‘’ Sahabe efendilerimiz nasıl Peygamber efendimiz (asm) dan aldıkları dersle dünyaya İman ve Kur’an dersi vermeye başladıysalar, Üstadımızdan ders alan Nur Talebesi ağabeylerimizde aynı şekilde İman ve Kur’an hizmeti için her şeylerini feda etmişlerdir.’’ dedi.

Panelistlerin konuşmalarından sonra katılımcılara ve panelistlere plaket verildi.

NurDergi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: