Bütün Türkiye ’’Amin’’ Diyelim

Vicdan; insanı hayvandan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesidir. İnsandaki saf bir güçtür, iyiyi seçme ve bulma kabiliyetidir. Bir olayın, bir iddianın doğruluğuna insandaki akıl, kalp ve vicdan birlikte karar verir. Akıl bazen boş verse, ilgilenmese de insanın içindeki vicdan denilen his, susturulamaz.

İnsanların hareketlerinin suç olup olmadığına yaşadığı ülkenin kanunları karar verir. İnanç sistemlerine göre suç olan bir olay yaşandığı ülkenin kanunlarına göre suç olmayabilir. Örneğin zina gibi, İslâmda ağır cezası olan bu eylem beşeri kanunlara göre suç olmayabiliyor.

İçinde yaşadığımız Ülkemizin kanunlarına göre izin alınmadan yapılan telefon dinlemeleri, görüntü kayıtları yasal olarak delil sayılmadığı gibi suç da sayılır. Ama herkesin vicdanında hem de kamu vicdanın da menfaat, rüşvet ve ahlaksızlık kabul edilen bir olay yasal bir dinleme ve kayıt olmadan ortaya çıkmışsa kamu vicdanında o kişi mahkûm olur. Siz onun adına avukat olarak savunma yapar ve mevcut kanunlar karşısında ceza almasını engelleyebilirsiniz. Ama İlahi kanunlar da kayıt yaparken mevcut hükümetlerin yasalarından izin almıyorlar. Ve bütün bu kayıtlar mahşerde aleyhimize delil olacaklar. İşte insanlardaki vicdan da kayıtların yasallığına değil, içeriğinin yanlışlığına bakar ve hükmünü ona göre verir.

Çok yakın tarihte Ülkemizde böyle bir kaset yüzünden Ana muhalefet partisinin liderinin değiştiğini herkes biliyor. Askeri vesayet döneminde darbe girişimi için yapılmış yasal olmayan konuşmalar da yayınlanmıştı. Şimdi de bir cemaat liderinin Türkiye’den biriyle konuşmaları internet sitelerine düştü, metinler halinde gazetelerde yayınlandı.’’Vicdan, kalp penceresinden bakar. Akıl, gözünü kapasa da vicdanın gözü daima açıktır’’ sözü gereği, seküler hukuk dışında gönül penceresinden bakar kendi vicdanımızla karar veririz

Bizler halk olarak bir din âliminden dini sahalarda açıklamalar, asrın getirdiği tereddütlere akıl ve kalbi ikna edici izahlar ve imanları kökleştirici sözler duyarak bilgilendik. Kendilerine hürmet besledik. Şimdilerde internette Hoca efendinin ağzından düşen sözler bizleri, onun hizmetlerini seven ve takdir edenler olarak hayretler içersinde bırakıyor. Dün onların ayaklarını kaydırmak isteyenler bu gün onların avukatlığını yapıyorlar. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

Siyaset ve ekonomi sahasına uzaktan bu kadar müdahale, ihalelerin kimlere verileceğine kadar ilgilenme ve talimatlar vermeler, devlet içinde belli bir amaç uğruna yapılanmalar, Ülkenin kapitalistleriyle menfaat ilişkileri içinde dayanışma sergilemeler vicdanları rahatsız ediyor.

Yasal olmayan bu kayıtların içeriğini kulaklar duyduktan sonra duymamış gibi davranmasına hangi vicdan izin verebilir?

At izinin it izine karıştığı bugünlerden Türkiye’nin yara almadan, halkının yeni vesayetler altına girmeden huzura ve selamete çıkması, siyasetçinin siyaset yaptığı, din bilginlerinin siyasete bulaşmadan insanlara yalnızca dini irşadlar yaptığı bir ülke olma hayallerimizin kabulü için, ellerimizi Rabbimize açalım ve hep birlikte bütün Türkiye ’’Amin’’ diyelim, amin.

Dr.Selçuk Eskiçubuk

www.NurNet.org

1 tane yorum yapılmış

  1. sohbet dedi ki:

    Amin.. Yürekten Amin.. Kalpten Amin..

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: