“CAM”a Sahip Olmak İçin “ELMAS” Feda Edilmez

Eğitimci-yazar Ali Erkan Kavaklı, dine hizmet etmek isteyenlerin, İhlas Risalesi’ndeki birinci düsturu asla akıllarından çıkarmaması gerektiğini söyledi.

Kur’an ve iman hizmetkârlarının kalplerini daime kontrol ve Allah rızasını esas maksat yapması gerektiğini ifade eden Kavaklı, Akit’teki yazısında “Başka bir maksadı takip edenler, maksatlarının aksiyle tokat yer” dedi.

Dünyaya ait menfaatlerin cam parçası hükmünde olduğunu hatırlatan Kavaklı, “Dine ve ahirete ait hizmetler elmas gibidir. Cama sahip olmak için elmas feda edilmez, edene de akıllı insan gözüyle bakılamaz hatta akılsız, deli-divane olduğuna hükmedilir” şeklinde yazdı.

Her zaman kalp kontrolü yapılması gerektiğine vurgu yapan Kavaklı, yazısını şöyle sürdürdü:

“Risale-i Nur hizmetleri ve hizmet hareketi içinde olanlar, iman ve Kur’an’a hizmet dışında bir gaye takip etmemeli. Şan, şöhret, ikbal, servet, makam ve mevki peşinde koşan, iman ve Kur’an’a ihlasla hizmet edemez.

Dine hizmet etmek isteyenler, İhlas Risalesi’ndeki birinci düsturu asla akıllarından çıkarmamalı:

“Amelinizde rıza-yı İlahî olmalı. Eğer o razı olsa bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer o kabul etse bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse sizler istemek talebinde olmadığınız hâlde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için bu hizmette doğrudan doğruya yalnız Cenab-ı Hakk’ın rızasını esas maksat yapmak gerekir.”

Üstat Bediüzzaman, Yalnız Hakikat Konuşuyor isimli mektubunda, dine hizmeti, “maddî ve manevî her şeyden feragat mesleği” olarak niteler. Talebelerine, yalnız ve yalnız Allah rızası için çalışmayı tavsiye eder.

Dine hizmet hareketinin içine girip de makam, mevki, şöhret ve para veya dünyaya ait bir gaye takip edenler tokat yer, ahretlerini mahveder, hizmete de zarar verirler. Her zaman kalp kontrolü esastır.”

Risalehaber.com

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: