Camide hem Kur’an öğreniyorlar hem spor yapıp oyun oynuyorlar

Burdur’da gençler, zamanlarını Hıdırilyas Camii’ne kurulan gençlik merkezinde değerlendiriyor. Cemaat, caminin alt katında bulunan Kur’an kursunu bilgisayar, masa tenisi, satranç, koşu bandı ve bilgisayar oyunlarıyla donattı. Merkezde öğleye kadar Kur’an-ı Kerim ve dini eğitim alan öğrenciler, yatsı namazına kadar bilgisayar, masam tenisi ve satrançla oynuyor. Merkezde obeziteyi önlemek için kurulan koşu bandı da gençlerin ilgisini çekiyor.

Gençleri camide tutabilmek için müftülüğün talimatıyla gençlik merkezini kurduklarını belirten Hıdırilyas Camii İmam Hatibi Adnan Atasoy, ‘Eski Kur’an kursunu gençlik merkezine çevirdik. Müftümüzün talimatlarıyla cemaatimizle birlikte, bilgisayar, koşu bandı, masa tenisi ve satranç takımı aldık. Gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Yaklaşık 35 öğrenci geliyor.” dedi.

İmam Hatip Atasoy, gençlik merkezine gelen gençlere namazı sevdirmek için puanlama sistemini uyguladıklarını belirtti. Buna göre, sabah namazına gelen öğrenciler 30 puan, öğle, ikindi ve akşam namazına gelenler 10 puan, yatsı namazına gelenlereyse 20 puan alıyor. Ay sonu en çok puan alan öğrenciler tablet bilgisayar, bisiklet ve mp3 ile ödüllendirilecek. Şu ana kadar 10 öğrencinin aksatmadan camide 5 vakit namaz kıldığını belirten Atasoy, 7 Ağustos’ta hediyelerin verileceğini belirtti.

Gençlik merkezinde hem ibadet ettiklerini hem de oyun oynadıklarını söyleyen Ümit Karael de daha önceleri camiye uğramadıklarını anlattı. Günün çoğunu camide geçirdiğini belirten Karael, emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Müftüsü Osman Aratan, camilerin, sadece ibadet edilen yerler değil, insanların toplandığı mekanlar olması gerektiğini vurguladı. Aratan, bu nedenle pilot cami olarak Hıdırilyas Camii’nde gençlik merkezi kurduklarını söyledi. İl genelinde müsait olan bütün camilere gençlik merkezi açacakları bilgisini veren Müftü Artan, “Her mahallede yaygınlaştıracağız. Bu merkezlere gençleri, kadınları ve çocukları caminin etrafında toplamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: