Çare, Yurtdışında 60 bin Aileye Ulaştı

Değerli dostlar, geçen gün bir sebeple mahallemizin elektrikçisi Köker Elektrik dükkânına uğramıştım. Esnaf kardeşim bana “Ağabey bayramda ne yapacaksın?” diye sorunca ben de “Afrika’ya kurban kesmeye gideceğim” dedim. Şaşırdı, fakat yanında oturan misafiri hanımefendi dönüp “maşallah” dedi ve şu olayı anlattı. “Geçen sene bizim bir akrabamız da gitmişti bir ülkede fakir Hıristiyan bir aileye et vermişlerdi de kadın Müslüman olmuştu.” Bunun üzerine ben de olayın aslını anlattım. Hadise Filipinler’de oluyor, Çare Derneği kurbanlarını kesmiş ve köy muhtarlığında dağıtıyor. İnsanlar din farkı olmaksızın sıraya girmiş onlara verilen poşetleri alıp gidiyorlar. Bunlardan bir hanım, biraz sonra elinde poşetiyle geri geliyor. –Evde poşeti açınca içinde Risale-i Nurdan küçük kitaplar görüyor ve Hıristiyan olduğu için bu eti ona yanlışlıkla verdiklerine aslında sadece Müslümanlara dağıttıklarına hükmediyor- Muhtara kendisinin Hıristiyan olduğunu eti yanlışlıkla aldığını söyleyip özür diliyor. Bunun üzerine muhtar “İslam dini ikram dinidir. Bu et komşu olmanız hasebiyle sizin hakkınızdır” deyip bir yanlışın olmadığına hanımefendiyi ikna ediyor.

Değerli dostlar şimdi o hanımefendi ve bütün ailesi Müslüman oldu. Bir kilo etin size sahralar dolusu kırmızı koyundan daha fazla kazanç sağladığının bir küçük misalidir bu olay. Yine başka bir yerde kapı çalınıp kadına et uzatılınca kadın hüngür hüngür ağlamaya başlıyor. Sevinmesi gerekirken neden ağladığı sorulan hanımefendinin cevabı yürek yakan cinstendir. “sevincimden ağlıyorum çünkü çocuklarım hayatlarında ilk defa et yiyecekler.”

Değerli dostlar geçen sene yine bu zamanlardı “Kurban Çare midir?” başlığıyla bir yazı yazmış dikkatleri Çare derneğine çekmeye çalışmıştım. Bu sene de inşallah bizzat kurban kesimine ve dağıtılmasına katkıda bulunmak ve intibaları sizlere aktarmak üzere topladığım kurbanlarla dünyanın en fakir ülkelerinden biri BURKİNA FASO’ya gidiyorum. Bayram ayın 15’inde ben ayın 13 Pazar günü inşallah yola çıkıyorum. Hem kavli hem de maddi dualarınızı bekliyorum. Bir dua affedersiniz bir kurban 200 liradır. Bazı dostlarımızın soruları var “200 liraya kurban olur mu” diye haklıdırlar çünkü Türkiye şartlarına göre düşünüyorlar. Ben 2 sene önce Çad’a gitmiştim bir koç 150 TL ye alınabiliyordu. Fiyatlar ülkelere göre değişken olabiliyor işte.

Değerli dostlar işte 200 TL’nin daha altında bir fiyatla alınan kurbanlıklar sizlere 200TL’ye satılıyor ve sağlanan karla o ülkelerde Risale-i Nur medreseleri açılıyor. Hizmetler destekleniyor.

Burkina Faso’da medresemiz yok. İnşallah bu gidişimizle orada bir medrese açmanın çalışmalarını başlatacağız. Orada uygun bir dershane yeri bulursak dönüşümüzde de oraya bir vakıf gönderip iman ve Kur’an hakikatlerinin muhtaçlara ulaşmasına yardımcı olacağız. Bir kurban deyip geçmeyin. Şimdi dünyanın dört bir yanında yürütülen hizmetler siz hamiyet sahibi ehli imanın katkılarıyla yapılmaktadır. Şu anda Filipinler, başta Japonya ve Çin olmak üzere diğer bütün uzak doğu ülkelerine medreselerde kalmak üzere vakıf yetiştirmektedir. Belki bilmeyenleriniz vardır. Türkiye medreselerinde olan bütün vakıflar Isparta’da Rahmetli Bayram ağabeyin kurduğu vakıf okulunda yetişmektedirler veya yüzde 90’ı Uzakdoğu’dadır. Bu anlamda iyi yetişmiş nur talebesi ihtiyacını Filipinlerden karşılamaktadır. İnşallah himmet ve hamiyet sahibi sizlerin yardımlarıyla Afrika’da böyle bir merkezin oluşması yakındır.

Değerli dostlar bu sene Çare Derneği; Sri Lanka, Arakan, Sudan, Uganda, Kenya, Somali, Demokratik Kongo, Ruanda, Malavi, Tanzanya, Filipinler, Pakistan ve Türkiye’de kurban organizasyonu düzenlemiştir. Ayrıca sadece kurban olarak düşünmeyin adağınız olabilir. Ya da çocuklarınıza akika kestirebilirsiniz. Ya da şükür veya nafile kestirebilirsiniz. Çare derneği yetkilileri bu güne kadar yurt dışında 60 bin aileye ulaşıldığını ve bunların bir kısmıyla çok iyi hizmetler gerçekleştirildiğini ifade etmektedirler. Kurban bağışlarınızı, internetten www.care.org.tr adresine girerek yapabilirsiniz. Ayrıca bu adrese girdiğinizde daha fazla bilgiye de ulaşacağınız malumunuzdur. 0216 328 32 34

Bu vesile ile içinde bulunduğumuz zilhicce ayının on günü ve mübarek kurban bayramınızı şimdiden tebrik eder, ittihad-ı islama vesile olmasına dua eder dualarınızı beklerim.

SAADET VE MUHABBETLE KALINIZ.

Abdurrahman İraz / Risale Haber

10 Ekim 2013 Perşembe

1 tane yorum yapılmış

  1. yazyagmuru.org dedi ki:

    Selamun Aleyküm. Kurban Bayramınızı en içten sevgi ve saygılarımla kutlarım. Bağışların sahiplerine ulaşması için sarf edilen çabalarınızdan dolayı öncelikle sizleri tebrik ederim.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: