Cemaate Girmek Zorunda mıyız?

Cemaat kavramı ve cemaat’e teşvik, İslam’ın önemsediği bir konudur. Mesela, cemaatle kılınan bir namaz, tek başına kılınan bir namazdan yirimi yedi kat daha faziletlidir. Haftada bir kez, cemaat halinde cuma namazı dediğimiz cemaat namazına katılma mecburiyeti vardır. Allah’ın rahmet ve merhametinin cemaat üzerine olduğunu gösteren bir çok hadis-i şerif ve hadis-i kudsi vardır.

Hele içinde bulunduğumuz asırda, cemaatleşmenin önemi bir kat daha artmaktadır. Müsbet bir cemaatin içine girmeyenler, menfi bir cemaatin içine farkında olmadan girme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

Zira, zaman cemaat zamanıdır. Her şey artık cemaatle yapılmaktadır; ticaret, eğitim, eğlence, oyun ve hakeza. Kahvehanede, bir insan tek başına durup eğlenebilir. Ancak ne kadar devam edebilir? Devamını sağlayan, kahvehane cemaatidir. Oyun oynamak tek başına da mümkündür. Ancak devamını sağlayan, oyun cemaatidir. Tek başına tribünlerde tezahürat yapmak mümkündür. Ancak onun zevki, kalabalık bir cemaat ile yapılmasındadır.

Aynen öyle de, ibadetlerimizin de tek başına yapılması mümkündür. Fakat, ibadetlerimizin devamı ve giderek artması ise, birbirimizi teşvik etmeye dönük olan cemaat ortamı ile ancak sağlanabilir.

SorularlaRisale

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: