Çocukların bilinçaltına sesleniyorlar

cocuk tvTV’lerde oynatılan diziler, reklamlar çocukları ciddi manada tehdit ediyor. Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya göre, televizyon bağımlısı çocuklar yetişkin yaşlara geldiklerinde suç işlemeye daha yatkın oluyorlar.

Çocukların hafta içinde akşamları televizyon başında geçirdikleri her ek saat yetişkin yaşlara geldiklerinde herhangi bir suçtan hüküm giyme ihtimali yüzde 30 artıyor. Yapılan bu araştırma ise ailelerini tedirgin ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Öğretim Üyesi yazar Sefer Darıcı, “Memleketin televizyonlarına girilmiş, radyoları ele geçirilmiş, bilinçaltımız işgal edilmiş olabilir. Reklam ve filmlerde ‘görmediğimiz kareler’, çizgi filmlerde ‘sakıncalı imgeler’ olabilir. Arkanıza yaslanmış, en sevdiğiniz diziyi izliyorsunuz.

Dizi oyuncuları bankalarla, marketlerle, gıda şirketleriyle, telefoncularla ve butiklerle dolu bir caddede dolaşıyorlar. Önünden geçip durdukları ‘marka dekor’ların hepsi gerçek hayatta da var. Herkes sözleşmişçesine aynı marka arabalara biniyor. Sevilen kahramanlar aynı marka telefonları kullanıyor.

Ellerinde tuttukları karton bardaklarda bir kahve markasının adı yazıyor. Laf arasında biri pat diye “Çamaşırlarımı şu deterjan markasıyla yıkadım; yumuşacık oldu,” deyiveriyor. Siz sevdiğiniz diziyi izlerken, sevdiğiniz dizi de sizi izliyor. Para karşılığı taşıdığı mesajları zihninize sinsice yerleştiriyor. Bunlar göz göre göre yapılıyor.” dedi.

Milli Gazete

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: