Ecelin gelmeden önce uyan

Yoksa! Vakit geçtikten sonra uyanmanın zerre kadar faydası olmaz. İnsanın aklı, herhangi bir rüzgar esip insanın başına yerleşmediğini tabiatçılar da bildikleri halde yalnız insanda değil, akıllı insan her yerde görebilir ki kâinatta her varlığına baktığınızda, göreceksiniz ki hiç bir yerinde hiç bir şey kendi kendine olmamıştır. Bütün eşya, ancak bir maksat için yaratıldığını; aklı başında olan insan onlarda apaçık görür.

Bu böyledir ama 20-30 sene tahsil görüp, Prof. olanlar mahlukatın yaratılışını nasıl “tesadüfen oldu, kendi kendine oldu” diyebiliyorlar? Bu bizi hayret içinde bırakıyor. Daha önce ateistler vardı. Şimdi Allah’ı inkâr edemeyenler çoğaldı. Fakat Allah’ın kanunlarına uymamak için “Deist” adında bir gurup ortaya çıktı. Bunlar,  yok Kur’ana ve Peygamberimiz a.s.m a inanmazlar falan. Bütün bunlar Kuranı Kerimde geçen, cehennem der: “Helmin mezid” (Yok mu daha) demesini ispat ediyorlar.

İmanlı ve imansızın hallerinin cevabını Üstad Bediüzzaman Hazretlerinden alalım: “İman insanı insan eder belki, insanı sultan eder. Küfür ise insanı canavar bir hayvan eder. Bin adet Müslümanın idaresi, on adet imasızdan daha kolaydır.” Buyurmuş.

Yavuz Sultan Selim can vereceği sırada. Yanındakine sorar? Şimdi ne yapayım der: yanındaki de padişaha: sultanım Allah ile beraber ol: padişah ona. Serseri ben bu güne kadar kimin ile beraber idim der ki savaş esnasında uzun çölü geçerken askerler yürürken, o deveye binmemiş. Kendince ben deveye binersem, askerlerime hakaret olur. Bütün bu haller bize çok net gösteriyor imanlı ile imansızın farkını ve ne sebepten memleketimizdeki adliyelerin kapılarında davacılarla kuyruklar uzanıyor.

Bu arada size anlatayım: 5-6 yüz sene idareleri esnasında şeriatla hükmeden Osmanlılar idare ettikleri zamanın tamamında şeriata göre hırsızın eli kesilir kanunu tatbik etmişler ama hırsızlıktan yalnız 8-10 kişinin eli kesilmiş. Çünkü müslüman yalan söylemez, hırsızlık yapmaz. O herhangi kimseye hangi zarar yapmadan önce, hırsızlık yapmadan önce %100 bilir ve inanır ki: Ben hırsızlık yaparsam dünyada kolsuz gezerim, Ahirette cehennem ateşinde yanarım. Bu inançla olan biri hiç hırsızlık yapar mı? Hz, Ali bir imansız ile ahiretin varlığı için tartışırken: Hz. Ali o imansıza demiş: sen inanmıyorsun ama: Ya varsa! Ki ben %100 öldükten sonra dirileceğimize inanıyorum, o zaman sen ne kazanırsın? Haşa farz edelim senin inancın gibi olsa, Öldükten sonra diriliş olmasa? Sen ne kazanırsın? Ben ne kaybederim?

İmansızın biri Osmanlılara hakaret ederken, nasıl olur hırsızların kolunu kesiyorlarmış der. İki gün sonra onun evini hırsızlar talan edip evden her şeyi çalarlar. Kendisinden Osmanlılara hakaret ederken duyan birisi güya teselli için, onun evine gider. Sohbet esnasında ona der. Bir şey senden sorayım? Hırsızı yakalasan, ona nasıl ceza verirsin? O da cevap verir öldürürüm. Bu da hemen ona: Hırsızın kolunu kestikleri için Osmanlılara hakaret ediyordun? İşte gördünüz mü kardeşim? Hakaret eden kişi nasıl cezasını hemen görür ve Allahın kanunu olan Şeriat doğru olduğunu ispat eder.

Unutmayalım ki Allahın en çok sevdiği mahluk insandır. Ve bu insan cehennemde yanmayı hak etmemesi için Allah bize Peygamberimiz a.s.mı göndermiş, Kitap göndermiş. O kitapta cennette derece kazanmamız için, ufak tefek ibadetler yapmamızı emretmiş. Düşünün çok kimseye namaz ağır geldiği için terk eder. 24 saatte tek bir saatı alan namaz ile ebedi bir hayatı kazanabilirsin. Allah 23 saat vaktimizi kısa dünyada harcamamızı bize serbest kılmış.

Bizim erkeklerimizin de çoğunda namaz yok. hanımların hatalarının başında tesettürsüzlük, yani açık saçıklık çok. Hanımların çoğunda Allahı memnun edeceği hiç bir iş yok. Ondan sonra sosyal medyada, spikerler soruyorlar? Bu korona virüs nereden geldi: Bu zelzele ne sebepten oluyor. Bu aşırı yağmurlar ne sebepten oluyor. Hele nehirlerden öte sokaklar dereler oludu. O kadar ki: sokaklardaki aşırı yağıştan oluşan dereler adamların ölümüne sebep oldu. Bu spikerler Allaha isyan vaziyetinde kendi açık saçıklığını görmüyor da felaketler neden geldi sebep arıyorlar.

Peygamberimize a.s.m bir yerde zelzele olduğunu haber vermişler. Peygamberimiz a.s.m. onlara sormuş? Acaba orada namaz kılmayanlar varmı? Peygamberimizin bu sözünden de anlıyoruz ki: Bütün bu afetler Müslümanların isyankar hallerinden oluyor. Kafirlerin caza almalarının tamamı ahirette olur. Ama müslümanlar bir kısmını burada da alırlar. Buradakilerin acıları ahiret acılarına göre hiçe yakın bir şeydir. Allah bizleri ahiretteki cezalardan korusun.

Peki bu nasıl oluyor? Bütün dünyayı kaplayan Korona virüsün daha sonu gelmeden, öyle aşırı yağışlar ki can alıyorlar. Nasıl ki virüs bütün dünyayı kapladı. Seller de Türkiye’nin tek bir ilinde değil. Bu tür yağışları yaşlılar bile hatırlamıyorlar. Bursa, Ankara İzmir, Manisa, Eskişehir. İstanbul ve daha bir çok yerde devam ediyor. Hatta yurt dışında da Bosnada, Sırbistan da çok zararlara yağışlar sebep olmuş. Eskiden Allahın rahmeti ile yağmurlar köylüleri işsiz bırakmak için daha fazla geceleyin yağardı. böyle seller olsa da bu kadar olmazdı.

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: