Erdoğan: ‘Said Nursi’nin eserleri çağlarüstü’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bediüzzaman Said Nursi’nin fikirlerinin, eserlerinin ve mesajlarının çağlarüstü bir nitelik arz ettiğini söyledi.

Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen “5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu“na mesaj gönderen Erdoğan, İttihad-ı İslam’ın konuşulduğu sempozyumun Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinin, fikirlerinin, hayatının ve mücadelesinin anlaşılmasında çok değerli katkılar sunacağını vurguladı.

Said Nursi’nin ülkenin ve Müslümanların birliği için mücadele ettiğini hatırlatan Erdoğan, mesajında şunları dile getirdi:

KUR’AN IŞIĞINDA ESERLER VERMEYE KENDİNİ ADADI

Bediüzzaman Said Nursi’nin yüksek fikirleri bilhassa vefakar ve fedakar takipçileri sayesinde Türkiye sınırlarının ötesine taşmaya devam ediyor, zaman geçtikçe daha da parlayan bir meşaleye dönüyor. Bediüzzaman Said Nursi zoruklar ve meşakkatlerle dolu hayatını Kur’an ışığında eserler vermeye, o eşsiz eserlerle milletinin manevi değerlerine kendini adamıştır. Ne var ki Bediüzzaman hem yaşadığı dönemde hem de vefatından sonra kendisini layıkıyla kavrayamayan bazı çevrelerin yersiz suçlamalarına maruz kalmıştır.

İTTİHAD-I İSLAMIN BİRER ADIMI

Bediüzzaman hayatı boyunca ülkenin ve milletin birliği için gayret sarfetmiş, Türküyle, Kürdüyle, Acemiyle, Arabıyla tüm anasır-ı İslamın ittihad ve ittifak halinde olmasını savunmuştur. Bediüzzaman, Cumhuriyetin ilanını takip eden süreçte hem ülkedeki İslam kardeşliğini korumaya özen göstermiş hem de Türkiye’nin İslam ülkeleriyle yakınlaşmasına yönelik her türlü girişimi samimiyetle desteklemiştir. O, ikinci dünya savaşından sonra çeşitli İslam ülkelerinin bağımsızlıklarına kavuşmalarına istikbaldeki İttihad-ı İslam’ın birer adımı olarak kabul etmiştir.

GERİYE DÖNÜP BAKINCA SAİD NURSİ’Yİ DAHA İYİ ANLIYORUZ

“Bizler şimdi geriye dönüp baktığımızda Bediüzzaman’ın fikirleri, eserleri ve mesajların nasıl çağlarüstü bir nitelik arz ettiğini daha iyi idrak ediyoruz. İnanıyoruz ki Milletlerarası Sempozyuma katılan değerli ilim adamlarımızın sunacakları tebliğler Said Nursi’nin mesajlarının daha sarih biçimde anlaşılacağına vesile olacaktır.

Ahmet Bilgi / Risalehaber

1 tane yorum yapılmış

  1. toksozbunyamin@gmail.com Bünyamin TOKSÖZ dedi ki:

    Hak eden er ya da geç hak ettiğini buluyor. Bediüzzaman yaşadığı devirde çektiği eza ve cefalara karşılık şimdi ona yüz binler gıpta ediyor onu Rahmetle ve Hayırla anıyorlar. İnanıyorum ki gelecek nesiller onu daha iyi anlayacak idrak edecektir.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: