Erzincan’ın gönüllü gençleri yaşlıların yardımına koşuyor!

Erzincan gonulluErzincan’da gençlerden kurulu bir grup il genelinde tespit ettikleri yaşlıların evlerine giderek, onların bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Ev temizliğinden soba temizliğine, kışın odun kırılmasından, camların temizlenmesine kadar bütün işleri yapan gençler, yaşlıların evlerinde gördükleri yakacak temini, çatı onarımı ve ev eşyası eksiklerini de şehrin devlet erkanına ileterek çözüm bulunmasına yardımcı oluyor.

Bir yıl önce kurulan ve kısa sürede 50 kişiye ulaşan gönüllü gençler gençler grubu ile ilgili grubun kurucusu Faruk Kocatürk, “Bizim bu işi yaparken hayır dua haricinde bir beklentimiz yok. Arkadaşlarımızla böyle bir işi yaptığımız için fevkalade memnunuz.‘ dedi.

Gençlerin yaptığı çalışmanın örnek bir çalışma olduğunu ve belediye olarak yaptıkları çalışmaya destek verdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Yüksel Çakır, “Biz bu çalışmayla, toplumdaki yaşlılara dikkat çekmek istiyoruz. İlla da ihtiyaç sahibi olması gerekmiyor. Komşuluk hukuku gereği olarak ‘yanı başımızda olan insanlarla sevincimizi, mutluluğumuzu paylaşalım. Onları da unutlamayalım’ istiyoruz.’ dedi.

Erzincanlı gönüllü gençler, İnönü Mahallesi’nde ikamet eden Ednan(68) ve Neriman Ceren(65) çiftinin evine giderek, onların ev temizliğini yapıp eksiklerini giderdi. 3 çocukları bulunan Ceren ailesinin ihtiyaçları çocukları tarafından karşılanmasına rağmen, gönüllü gençler Ceren ailesinin ihtiyacını da giderdi. Şeker hastalığından 2 bacağını kaybeden Ednan Ceren’e eşi Neriman Ceren bakıyor. Gençlerin yaptığı çalışma karşısında duygulanan Neriman Ceren, “Allah razı olsun. Evimin temizliğini de ‘5 gündür hastanedeydim’ yapamadım. Sağ olsunlar geldiler, evimi temizlediler. Sobamı temizlediler, bacamda kırıklar vardı, onu yaptılar. Lağımda sorun vardı, yaptılar. Kiremitleri aktardılar. Çok memnun oldum. Onları ‘nasıl yapacağım’ diye düşünüyordum. Eşim engelli, erkek işi de bana, kadın işi de bana. Her şeyi ben yapmaya çalışıyorum ama yapamıyorum. Allah razı olsun çocuklar bize yardımcı oluyor.” dedi.

Gününün büyük bölümünü yatakta geçiren Ednan Ceren, “Teşekkür ederim onlara, yapamadığımız şeyleri yapıyorlar. Ben engelliyim, eşim bana bakıyor. Arkadaşlar geliyor yardımcı oluyorlar. İhtiyaçlarımızı gideriyorlar, çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: