Eski Papazdan Risale-i Nur İtirafı!

Ben Müslümanlıktan ve Müslüman görmekten nefret eden biriydim
Sakarya Eğitim Vakfı (SEV) olarak faaliyet gösterirken 1999 Marmara depremine kapandıktan sonra, yeni bir oluşumla Sakarya Kültür ve Eğitim Vakfı (SAKEV) ismiyle kurulan vakıf; Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Dünyada İslam ve İstikbal” adlı ilk konferansıyla faaliyetine yeniden başladı. İzdihamın yaşandığı salona katılan davetliler; Dünya’daki İslam’ın yayılışını duygularla dinledi.
Filipinler Müslümanlaşıyor
Birleşmiş Milletler Filipinler Barış Elçisi, Filipinler Mindanao Özerk Bölgesi Yüksek Eğitim Öğretim Danışmanı, Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Elemanı, Filipinler -Türkiye Dostluk Vakfı Başkanı Dr. Muhammet Rıza Derindağ: Müslümanlıktan, Hıristiyanlaşan Filipinler’in, yaşadığı olaylar ile Filipinler’de Müslümanlığın her geçen gün nasıl yayıldığını anlattı. Dr. Muhammet Rıza Derindağ ayrıca; Filipinler’de kiliselerde dağıttıkları Risale-i Nur kitapları ve Papaz’lara verdiği Müslümanlık konferanslardan örnekler sundu. Müslümanlığın Dünya’da giderek yaygınlaştığını vurgulayan Dr. Muhammet Rıza Derindağ; “Türkiye’nin üzerine düşen çok iş vardır. Kur’an-ı Kerim’in Dünya’nın Anayasası olması çok yakındır.” dedi.
İSLAM’IN İSTİKBALİ TÜRKLERİN ELİNDEDİR
Filipinler Ateneo Üniversitesi Antropoloji Profesörü, Risale-i Nur Mütercimi, Mormon Kiliseleri Kuzey Mindanao Baş Papazı Prof. Dr. Quividio Orıgınes: “Türkiye’nin Müslümanlıkta Dünya’nın en güzel yeri olduğunu ifade ederek; “Benim yolum ve istikametim Bediüzzaman Said Nursi olmuştur. Ben Müslümanlıktan ve Müslüman görmekten nefret eden biriydim. Çünkü Bize Müslüman’ları ‘En iyi Müslüman ölü Müslüman’ diye anlatmışlardı. Ama 2006 yılında üniversitede ders verirken, tanıştığım bir Müslüman gençten sonra hayatım tamamen değişti. Bana verdiği Risale-i Nur’u okudum ve o gencin beni davet ettiği derslere katıldım. Katıldığım bu derslerde, Hıristiyanlığın ne olduğunu ve Müslümanlığın ne olduğunu öğrendim. Daha sonra ben de Kiliselerde Bediüzzaman Said Nursi’nin derslerini vererek, beş Risale-i Nur kitabını tercüme ederek, bunları ders olarak anlattım. Bediüzzaman Said Nursi okunmalı ve tercüme edilmelidir. Ben şimdi 5 vakit namazı kılmaya ve orucumu tutmaya çalışıyorum. Çünkü sizin Bediüzzaman Said Nursi gibi bir değeriniz var, bunun kıymetini bilmelisiniz. İstiklal Yalnızca Müslümanlık’ta olacaktır. İslam’daki medeniyet güzelliği tüm Dünya’ya hakim olacaktır. Türkiye İslam’ın müdefacısıdır. Hakiki İslamiyet Türkiye’dedir. İslam’ın İstikbali, Türklerin elindedir. Ben Türkiye’de birkaç gün daha kalırsam, memleketime Müslüman olarak döneceğim” diyerek, Müslümanlığın güzelliğini anlattı.
BÜTÜN İSLAM ALEMİ DAİMA TÜRKLERİN ARKASINDADIR
Hıristiyan bir ailede dünyaya gelmiş, misyoner olarak kiliselerde ders vermiş ve on sene önce İslam’ı seçen Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü Başkanı Yüksek Mühendis Abdulhalem Allan Bana: konuşmasında Türklerin, Filipinlilerdeki Müslümanların ve tüm Müslümanların ağabeyi olduğunu vurgulayarak; “Biz 10 bin kilometre ötedeki, siz Türklerin küçük kardeşleriyiz. Sizin ecdadınızın biz kardeşlerinize yaptığı iyilikleri hiçbir zaman ve asla unutmadık. Büyük ağabeyimiz Bize eskiden askerlerini yolluyordu, ama şimdi vakıflarınızı yolluyor. Dünya’da Müslümanlara yardım eden, tek kişiler Türkler’dir. Bizim size dua etmekten başka vereceğimiz hiç bir şeyimiz yoktur. Biz siz Türk’lere devamlı dua ediyoruz. Bütün İslam alemi daima Türk’lerin arkasındadır. Biz Türkleri o kadar çok seviyoruz ki; Türkiye’den bir haber alabilmek için tv ve gazeteleri yakından takip ediyoruz” diyerek, Türklerin üstünlüğünü ortaya koydu.
çark haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: