Filipinler’de Tacloban kenti haritadan silindi!

Haiyan Tayfunu’nun vurduğu Filipinler’in Tacloban kentinde evlerin yüzde doksanı hasar gördü. Ölü sayısının 10 bine ulaştığı kentin yöneticilerinden Tecson Lim, “Sokaklarda, sel suları ve evlerin içinde, her yerde ölüler var.” dedi.

Çare Derneği Filipinler ekibi Yolanda ve Tacloban şehirlerinde yardım faaliyetlerine başladı. Bölgeye gıda, ilaç, su ve battaniye gibi ilk ve acil yardım maddelerini ulaştırıyor. Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Filipinler yetkililerinden Rıza Derindağ, bölgeye uluslararası yardım kuruluşlarının organize bir şekilde acilen gelmesi gerektiği vurguladı. Ölüm sayılarının her gün artığını ilaç, su ve battaniye ihtiyacının çok fazla olduğunu dile getirdi. Türkiye’den de birçok yardım kuruluşunun bölgeye intikal etmek için yetkililerimizle temasa geçtiğini söyleyen temsilcilerimiz Türkiye’den dua ve destek beklediklerini dile getirdiler.

Filipinler’e yardım etmek için www.care.org.tr ve 0216 328 32 34 irtibata geçiniz.

Filipinler’i cuma günü vuran Haiyan tayfununun etkileri her geçen gün artıyor. Ülkenin merkezindeki Tacloban kentinde ölü sayısının 10 bine ulaştı. 220 bin nüfuslu Tacloban’da sel sularının ağaçların tepelerine kadar çıktığı, çoğu insanın yıkılan binaların enkazlarında ve boğularak öldüğü belirtildi.

Leyte vilayetinin yüzde 80’inin yerle bir olduğu, rüzgarın hızının saatte 275 kilometre olarak ölçüldüğü ve 5-6 metrelik dalgaların görüldüğü kaydedildi.  4,3 milyon insan tayfundan etkilendi, 330 bin kişi evsiz kaldı. Ülkede su, gıda ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Felaketten kurtulanlar bu kez de açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Yiyecek ve içecekleri tükenenler saatlerce pirinç ve su kuyruğunda bekliyor. Cesetler nedeniyle şehirlerin kötü kokmaya başladığı, sokaklarda maskesiz dolaşılmadığı gelen bilgiler arasında.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bölgeye insani yardım gönderme hazırlığına başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile AFAD’ın koordinasyonu, Dışişleri Bakanlığı, THY ve Türk Kızılay’ının işbirliğinde kargo uçağı ile 90 tonluk insani yardım malzemesi Filipinler’e gönderilecek. İstanbul İl AFAD Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nden bir ekip de hazır bekletiliyor. Hollanda da Filipinler’e 2 milyon Euro nakdi yardım yapacağını açıkladı. Öte yandan Filipinler’i vuran tayfun Pasifik ülkelerini tehdit ediyor. Vietnam’ın yanı sıra Tayland’da da Kanchanburi ve Ratchaburi başta olmak üzere bazı şehirler sel suları altında kaldı.

Filipinler’e yardım etmek için www.care.org.tr ve 0216 328 32 34 irtibata geçiniz.

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: