Gaylule Nedir?

Güneşin doğmaya başlamasından kerahet denilen vakit bitinceye kadar, yani güneşin doğmasından sonra yaklaşık 40-50 dakikalık zaman diliminde uyunulan uykuya İslami literatürde “Gaylule” denir. Ve bu dönemde Müslümanların uyumaması öğütlenir.

 “Sabah namazından sonra uyumak rızka manidir”( (Beyhakî, el-âdâb, 1/276; Şarani, Levakıh-u’l-Envar, s. 295)

 Kalp krizi oranları genellikle pazartesi sabahları 04.00-06.00 saatleri arası oldukça yüksektir. Bu saatler arasında vücut kendini yeni güne hazırlamaya başlar ve enerji üretilmeye başlanır. Kan basıncında yükselme ve damarlarda gerilmeler oluşmaya başlar. Hafta başı stresin en yoğun olduğu dönemdir. En düşük yoğunluk ise hafta sonu tatil yapılan dönemdir.

Kanda bulunan bir protein olan PAI-1 yüksekliği ile kalp krizleri arasında bir ilişki vardır. PAI-1 seviyeleri ayrıca mevsimlere ve günün saatlerine göre değişimler gösterir. Mevsimsel olarak kandaki oranları kışın daha yüksek yazın ise daha düşüktür ve sabahın erken saatlerinde akşamüstü saatlerine göre daha yüksektir.

Akşamüstü erken yatan, gece namazına kalkan ve sabah namazını kıldıktan sonra işe moral toplayarak ve stres atarak başlayan başlayanlar için gün, elbette verimli geçecektir. Bu hadisin ışığında yaşayanların başına kalp krizi gelirse uykuda ona yenik düşme yerine uyanık bir halde onu gidermek için sebeplere yapışmak, onları diğerlerine karşı bir adım önde yapacaktır.

Kalp krizi vakalarının üçte biri hastaneye ulaşamadan ölürler. Dolayısıyla geçen her dakikanın büyük önemi vardır. İlk 1 saat onlar için altın değerindedir.1 tablet Aspirini çiğnemek ve 112 acil servisi arayarak ambulans gelinceye kadar sırtüstü yatmak yapılacak en basit ve kolay bir işlemdir.

Ömrü boyunca peygamberin hadisine uyarak yaşayan bir mümin, diğerlerine göre her zaman en kârlı olacaktır.

Dr. Selçuk Eskiçubuk

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: