Geleneksel Diyarbakır Bediüzzaman Mevlidi çoşkuyla kutlandı

Bediüzzamân Said Nursi hazretlerinin vefatının  57. sene-i devriyesi münasebetiyle Diyarbakır  Ulu Camiin’de 26 Mart pazar  günü ikindi namazını müteakiben gerek Diyarbakır’dan, gerekse çevre İl ve ilçelerden çok sayıda mevlide katılım  oldu.

Diyarbakır’ın emektar Risâle-i Nurun talebelerinden  Hacı Mehmet Fakioğlu Ulu Camiinin kapısına asılı  Bediüzzamân’ın posterini göstererek “Ben bundan 40 sene önce demiştim:Bediüzzamânın fotoğrafı  Ulu camiinin kapısına asılacaktır. İşte, Ulu camii, işte  Bediüzzamânin fotoğrafı” şeklinde sevincini  misafirlerle paylaşıyordu, Fakıoģlu ağabeyimiz. 

Programın açılış konuşması Diyarbakır İl müftüsü Burhanettin İşlen tarafından yapıldı.
Müftü Bey,   Bediüzzamân Hazretleri 23 Mart 1960′ ta vefat etmiş, ruhu şad olsun, diyerek konuşmaya şöyle devam etti: 

Bediüzzamân, bize bıraktığı eserleri ile islâm ve Kur’ân’a büyük  hizmetleri devam etmektedir. O ihanetten uzak, tarafsızlığı ile hayatı boyunca insanlığa hizmet etmiştir. Bitlis’te, Van’da hizmet-i Kur’ân’iyeye başlayarak, aynı şekilde  Rusya’da  esarette iken, esaret  dönüşünden sonra da sürgün edildiģi İsparta ve ahalisinde Kur’ân davasını vefatine kadar devam etiren büyük bir şahsiyettir. Şeklinde manidar bir konuşma yaptı.

Ondan sonra Risâle-i Nurun şakirdlerinden Abdüllatif  Çelik, Müftü  Beyin yaptığı manidar konuşması için teşekkür ederek, mevsim bahar olması  münasebetiyle Onuncu  Sözden Haşir bahsi okudu. Üstad, haşir  Risâlesini yazmadan önce talebelerine Rum süresini  (Âyet 50) 40 defa okutturduktan  sonra yazdırmaya başlamıştır, şeklinde ifade ettiler.

Daha sonra Türkçe ve Kürtçe Mevlid i Şerif ve dualar okundu. Mevlidin sonunda Diyanet basımı 5000 adet uhuvvet ve ihlâs risâleleri misafirlere dağıtıldı.

Rüstem Garzanlı
26. 03.2017

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: