Göz zinasından korunmalıyız

Efendimizden (sav) Ebu Hureyre (ra) rivayet etmiştir: “Gözlerin zinası harama bakmaktır.” (Buhari, Muüslim) Ayrıca, Cüreyr (ra) anlatıyor: Peygamberimize (asv) yanlışlıkla harama bakmayı sorduğumda buyurdu ki: “Gözlerini oradan çevir.” Yine Peygamberimiz: (asm) “Ayni cinsiyetten olsa bile gözlerimizi korumamız gerekir. “Gözlerimizi çevirmek:” Televizyon proğram’ı, dizi filimler de karşımıza çıksa, yani tüm mahrem görüntülerde bu geçerlidir

         Sahilde gezinmek veya mayolu  insan birikintilerinin olduğu yerlerde de bu kanun geçerlidir. Parklar için de bu geçerlidir. Çoluk çocuğu gezindirmek sabahın erken saatlerinde ve akşam serinlerinde açık saçıklar olmadığı zaman ve yerlerde gezinebiliriz

         Haramlardan korunmak için Allaha yalvarıp duamızı unutmayacağız. Duanın gücünü hafife alamayın. Evet anlaşıldı ki uygunsuz kıyafetlerin giyinildiği yerlerden uzak durmaya çalışacağız. Zor durumlarda kaldığımız zaman şu duayı okumalıyız: “Euzu bil-lahiS-Semȋ il Alȋmi , mineş şeytanirracim.” Bu duanın manasını: (Fussilet suresi. 36 ayette bakınız. “Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce bizi rahatsız ediyorsa, hemen Allaha sığınmamız gerek. Çünkü O hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir.”

        Hatta normal zamanlarda da Allahtan yardım istemek gerekir. “Lȃ havle ve la kuvvete il-la billahil aliyyil azim.” (Allahtan başka kuvvet sahibi yoktur.) Bunu bolca okumayi de tavsiye ederler. Eğer samimi bir şekilde dua edersek İnşaAllah gözlerimizi haramdan çevirmekte başarılı oluruz.

        Evet unutmayalım ki: Haramdan gözlerimizi çevirmek, kaba veya anti-sosyal olmak demek değildir, dışarı çıkmak eğlenmek ve hatta dava adamı için tebliğ için uygun zemindir.      Peygamber Efendimiz, her sene düzenlenen ve içinde içki ve kumar gibi  islami olmayan eğlencelerinde bulunduğu “Ukaz” festivalinde insanlara İslamiyet’i anlatırdı.     Bununla beraber bu gibi yerlere katılabilmek için insan kendine güvenmeli, buraya katılabilmek için meşru bir niyet ve sağlam iman sahibi olmak lazım. Evet Müslüman nezih ve temizdir, bu temizlik onun bütün vücudunu kaplaması lazım.

        Ayeti Kerimede: “Ey İman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Kim şeytanın adımlarına uyarsa, bilsin ki, şeytan hayasızlığı ve kötülüğü emreder.” “Nur sȗresi, ayet 21)

        Bilmeliyiz ki: Uygun giyinmemiş bir erkek veya kadına bakmak, şeytanı adımlarını takip etmektir. Büyük günaha girmek bir bakışla başlar sonra konuşmakla ilerlenir, flort, buluşma. Sonra hiçbir zaman konuşmak istemediğin şeylere gider. O zaman haydi bakalım şeytanın oyunlarını bozun ve gözlerinizi çevirin! Evet haydi bu temizliğe bugün başlayalım, bu sıcak günlerde, bu iş zor olabilir bu disiplin ve sağlam iman gerektirir.

        Ama ne zaman ki biz Allahın istedigi gibi yaşamaya çalışırsak bu hayatta  ve bundan sonraki hayatımızda bizim için güzel günler, güzel şeyler hazırlanacaktır. Bu tamamen bir cihaddır. Bazi şeylere katlanmak tamamen değecek, bu cihada katlanmak hepimiz için büyük değer taşır.

        Sıcaklık artıkça, terlemeye başlayınca hatırlamamız gereken bir şey: Var olan gözlerimizi korumak. Ben güneş gözlügü kullanmaktan bahsetmiyorum. Bakışlarımızı aşağıya çekmekten bahsediyorum.

        Ahlakımızı muhafaza etmek için, bunun üstüne üstüne gitmek lazım. her nekadar  dışarıda testtürlü hanımlar garip karşılanıyor. Halbuki uluslararası kuruluşlar bile, hastalık kontrolü ve önleme merkezi gibi kuruluşlar bile vücudu açmaya değil örtmeyi tavsiye ediyorlar. Dinimize ters düşen, Avrupa’dan bize gelen bu çıplaklık gelmeden önce Müslümanlar hiç bir zaman soyunma ihtiyacı hissetmediler.

         Çoğu şehirlerde, köylerde, kasabalarda bile en sıcak yazlarda yaşadılar imanı sağlam olanlar Allaha çok şükür dinlerini yaşıyorlardı. Bu gün zavallı genç erkekler yarı çıplak hanımlar karşısında çok zordalar. Fakat ister erkek ister hanım olsun Allah ve Sevgili Peygamberimizin (sav)min tavsiyelerini yerine getirenler cennet gibi mutlu bir yeri hak etmekle büyük kȃr elde ediyorlar. O açık saçıklarda cehennem ataşinde yanmakla karşı karşıya kalacaklarını unutmasınlar!…      

Paylaşan Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: