Hanım Kardeş Modayı Bırak Tesettüre Bürün!

Kur’an-ı Kerim’de tesettür neyse biz müslümanlar içinde tesettür o olmalıdır. Tesettür dediğimiz başörtü ve cilbabın ne olduğunu yüce Rabbimiz Ahzab Suresi 59. Ayeti Kerimesinde şöyle buyuruyor; ‘Ey Peygamber eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, cilbablarını (dış örtülerini) üzerlerine atsınlar.’ Nur Suresi 31. Ayeti Kerimesinde ise yüce Rabbimiz, ‘Başörtülerini (yalınız boğazlarını örtmek değil,) yakaların üzerine gelecek şekilde uzatsınlar’ diye haber veriyor. Evet, biz Müslümanlar içinde tesettür bu olmalıdır.  Hanımlara da şunu sormak lazım; siz sizi yaratan yaratıcı tarafından mı, yoksa sizin gibi yaratılan varlıklar tarafından mı beğenmelerini istersiniz?

Günümüzde dini adetleri terk eden Müslüman hanımlara, büyük bir zararda olduklarını bildirmek lazım. Bunu da bildirelim ki: Hanımlar için iffet, ırz ve namusun kaynağı tesettürdür. Bu sebepten dolayı, hanım kardeşler tesettürün önemi ve mahiyetini öğrenip, ondan sonra tesettüre ciddi sahip çıkabilirler.

Tesettür sadece başörtüsünden ibaret değildir. Tesettüre bürünmek Allah’ın rızası doğrultusunda ve İslam’ın emrettiği şekilde olması gerektiğini ve tesettür hanımı günahlardan ve kötü gözlerden koruyan bir kale olduğunu hanımlar asla ve kat’a unutmasınlar. Bakıyoruz günümüzün genç kuşağı tesettürü Kur’an’da ki emirlere göre değil, modaya, heva ve heveslerine uyarak kullanıyorlar. Bu genç kızlar hakikati öğrenip, ondan sonra tesettüre gerekli önemi verebilirler ve vermeliler. Hanım Kardeşlerim bilmeli ki; tesettür mümin hanımlarının incitilmemeleri için bir kale hükmündedir.

Tesettür mümin hanımlara çok lazım ve ona çok ihtiyaçları olduğu için Allah-u Teâlâ’nın farz kıldığı bir giyiniş biçimi olduğunu asla unutmamalı. Peki tesettür nasıl olmalı? 

Tesettür, vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde ve erkeklerin dikkatlerini üzerlerine çekmeyecek bir şekilde olmalı. 

Günümüzde bazı saygıdeğer hanımlar var ki tesettürü tam layıkıyla yerine getiriyor. Fakat toplumun çoğu, çevresinden görmekle ya da kulaktan dolma bilgilerle örtündüğü için, yanlış bir örtü biçimi ortaya çıkmıştır. Bunun böyle olmasının sebebi de, tesettürü Allah’ın ayetlerine bakmadan, Allah emrettiği için değil, çevreye bakıp, “uydum kalabalığa” diyerek hanımların örtünmeleridir. 

Tesettür; Mümine kadınların iffetli olarak tanınmaları için ve incitilmemeleri için gerekli olan bir kale hükmündedir.  Tesettür ile hanım, kötü niyetli insanların bakışlarından kendini koruyabilmek için gerekli bir şey olduğundan ötürü tesettürü hanımlara Allah emretmiştir. Ne yazık ki günümüzde tesettüre gerekli önemin verilmediğinden ötürü hanım kardeşler çok şey kaybetmişler.  Eğer tesettüre önem verseydiler, bugün dar pantolonu dar pardösüyü hanım kardeşlerim giyinmezlerdi. Biz şimdi ortalıkta gördüğümüz  örtünün Allah için olmadığını çok rahat görebiliyoruz. Gerçi başörtüsü tesettürün bir parçasıdır, ama o başörtüsü küçük olmayıp büyük olsa idi hanım baş örtünün uçlarını aşağı saldığında göğüslerinin büyüklüğü belli olmayacaktı. 

Tesettürlü Müslüman kadını, yabancı erkeklerin şehevi duygularını uyandırmaktan koruyan bir giyim biçimi ve bir kalkan olduğunu asla unutmayalım.  Madem ki, tesettür Müslüman hanımın kalesidir. Kale ne kadar sağlam olursa dışarıdan gelebilecek zararlara karşı o kadar emniyetli olur. Çok acıdır ki lazım olduğu şekilde günümüzde, tesettürlü hanımlar çok azdır. 

Halkımız başörtüsünü tesettürün kendisi zannederler. Ama aslında başörtüsü tesettürün bir parçasıdır. Günümüzdeki hanımlar tesettürü lazım olduğu biçimde giyip, Allah’ın kanununa kendini uydurmak yerine, başörtüsünü kendilerine uydurup yakıştırıyorlar.

Tesettür gerek ferdi kurtuluş için, gerekse toplum saadeti için çok önemlidir. Çünkü toplumu oluşturan fertlerdir. Tesettür haya ve utanmaktan ibarettir, haya da imandandır. Hayası olmayan bir hanımda, her türlü kötülük ve huzursuzluk olabilir. Bu huzursuzluk ve hastalığın halka çok tesiri olur. Allah’ın kanununa uymadan örtünmeyen bir kadına erkek bakınca, ‘bakmasaydı’ diyor. Erkekte aynı şekilde hanım hakkında da, ‘nazarımızı bizden çekip, kendine baktırmasaydı’ diyor. Ama önemli olan tabi ki erkeğin, nazarını kendi tarafına çekip baktıran kadına bakmaması ve bakmak için hazır duran erkeğe de, hanımın kendine baktırmaması lazım ve elzemdir.

Tesettür hanımların elmas değerinde mücevheri olup, o mücevherin yerlerini hanımların koruyabilmeleri çok önemlidir. Tesettürün, mümin kadınların dışarı çıktıkları zaman haram gözlerden korunmaları ve haram olan yerleri ile erkekleri rahatsız etmemeleri için Allah tarafından emredilen şekilde örtünmeleridir. Hatta hanımın ağzından çıkan ses te, erkeğin şehevi duygularını uyandırır.

Tesettür, mümine kadınların Allah katında değerli olup, Allah’ın yardımıyla toplum nazarında da değerli ve kıymetli olmaları icab eder. Tesettüre gerekli önemi gösterenler de var ama, çoğunluğun tesettüre önem vermediğini düşünüyorum. Tesettür sırf kendilerine yakıştığı için onu giyenler var. Böylece Allah’ın emrini çiğniyorlar ve Allah’ı karşılarına alıyorlar. İnsana en çok değer veren şey, onu yoktan yaratan ve yaratıcı tarafından beğenilmesi lazım ve elzemdir.

Tesettürün, kadınların iffetli olarak tanınmalarına ve incitilmemeleri için daha uygun olduğu bilinmektedir. Günümüzde iffetsiz olarak tanınan ve örtüsüne laf getiren kişiler tesettürlü değil tamamen çıplaktırlar. Günümüzde bazı kesim tarafından tesettüre gerekli önem gösteriliyor. Ama diğer kesimden, değil tesettürün önemini ve mahiyeti göstermek, belki tesettüre hakaret ettiklerini dahi görmekteyiz. Her ne kadar hepsi olmasa da, Müslüman kadınlarının çoğunluğu ayetlerdeki tesettür anlayışını nazara almayıp, batı endeksli bir tesettür biçimine bürünüyorlar. 

Ne yazık ki, bizler tesettürden yoksun bir zaman dilimi içerisinde yaşıyoruz. 

Tesettürlü olan Müslüman  hanım, Allah’ın emrettiği gibi, en güzel şekilde, sade, koyu renkte ve bol kıyafetler giyerek namahremlere karşı cinsi cazibesini gizlemek olduğunun altını çizmek lazım. Çağımızdaki insanların tesettürden yoksun bir zaman dilimi içerisinde yaşadığını görürüz. Bu gerçekten bizi rahatsız eden durumdur.

 Aynı zamanda günümüzde tesettürü haya ve iffet sembolü gibi kullanmak yerine, daha çok modaya mal edildiği apaçık ortadadır. Her şeyden önce tesettürü bize Rabbimiz emretmiştir. Hanımlar eğer herhangi kaza ve belayla karşılaşmak istemiyorlarsa, tesettüre hakkıyla bürünmeleri gerekir.

Tesettür İslam’ın şiarı ve imanın alametidir. Tesettür yüce Allah-u Teala’nın emrettiği şekilde ve İslam’a uygun olarak hanımın el ve yüzü müstesna bütün vücut hatlarını göstermeyecek ve karşı cinsin şehveti duygularını uyandırmayacak şekilde örtünmesidir. Başörtüsünü de Kur’an-ı Kerim’de geçtiği üzere omuzların üzerine salıverilmesidir. Yine tesettür İslam’ın şiarı ve imanın alameti, Allah’a ve emirlerine uyulduğunun en önemli bir alametidir. 

Tesettür, her türlü istismara karşı Müslüman kadının iffet ve hayasını koruyan sağlam bir kaledir.

Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: