Hannover Liyakat Nişanı Bir Türke Verildi (Almanya)

Hannover büyükşehir belediyesi mayıs ayında aldığı karar  ile çalışmaları ile topluma örnek olmuş altı  insana Hannover (Stadt plakkette) Liyakat Nişanı verdi.

Hannover ve Niedersachsen Eyaletlerinde Nur Cemaatinin 1996’dan  beri Diyalog sorumlusu, Caminin Kapısını bütün dinlere açması, okullarda sınıf ziyaretlerini başlatması, karşılıklı dostluğa ve müşterek Hannover ve Linden Bölgesinde Linden Dernekleriyle beraber 60 Alman derneği ve sivil kurumları arasında tek Müslüman  dernek olması ve İslam Din dersinin  Müslümanlara okullarda verilmesine vesile olması ve katılımın rekor düzeyde olması,  yorulmadan kesin kararlılıkla müslümanların Eyalet başkentinde bir arada yaşamaya köprüler kurması, Hannover için bu katkılarınızdan dolayı bu ödülü hak ettiniz“ dedi belediye başkani Weil.

Biz bu ödülü vermekte çok cimriyiz. Herkese vermiyoruz, üstün başarı ve toplum yararına fahri çalışmanıza veriyoruz. Siz ilk Müslüman ve Türksünüz. Yani zamanda aşağı saksonya İslam Şurası Başkanlığını devamlılık ve başarıyla eyaletimizde 2002‘den beri yürütüyorsunuz

Dinadamları ve dinlerarası diyolog, İslam dersinin seçmeli olarak okutulması ve müslüman mezarlığı açılmaları çalışmalarıyla örnek bir şahsiyet olan Avni Altıner`de bu ödüle layık görülerek Liyakat Nişanı Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Stephan Weil Tarafindan kendisine verildi

852 yıllık tarihinde Hannover şehri idarecileri bugüne kadar bu plaketi 134 insana layık gördü. Tarihinde bir ilk olarak Müslüman ve Türk kökenli birine takdim edilen ödül herkes tarafından takdir edildi.

Ödül töreni belediye başkanı Weilin açılış ve selamlama konuşması ile başladı. Daha sonra ilk  başta Avni Altıner olmak üzere tek tek ödüller belediye meclisi üyeleri önünde alkışlar eşliğinde verildi. Kısa bir müzik resitalinden sonra ödül alanlar, şehrin yüzyıllık hatıra onur defterine düşüncelerini yazdı.

Ardından ödül alanlar arasından sadece Avni Altıner, ödül sahipleri adına teşekkür  konuşması yaptı. Altıner konuşmasında;

1980 yılında bu şehre geldim ve burada yaşadığım herkes ile diyalog kurarak yaşamaya gayret ettim. Zamanında katolik ve evangelistler arasında problemler yaşanan şehirde artık sadece dostluk var. Fakat Belediyenin duvarında asılı duran 4 metre genişliğinde 12 metre uzunluğundaki bir Tablo 26.6.1533 orotestanların Katolikleri Hannover‘den Hildesheim‘a kovduklarını gösteriyor, bu bugün normal karşılanıyor.

Biz müslüman ilk gelenler  ikinci Viyana seferinde esir düşen askerler  bunların ikisinin Mezarı Hannover‘de ve vasiyet üzere müslüman olarak gömülmüşler. Biz bu mezarların eski orjinal haline dönmesini istiyoruz. Mezarlarda osmanlıca kitabe vardı.  Önceki cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi İslam Almanya’ya aittir ve bir parçasıdır, olmayada devam edecek“ dedi.

Davetliler arasinda T.C. Hannover Başkonsolosu sayın Tunca Özcuhadar, Almanya Sosyal Demokrat Parti Yönetim Kurulu Üyesi Alptekin Kırıcı, eyalet milletvekili Filiz Polat, Münüre Altıner, Ali Türk. Etnomedizin zentrum Almanya Müdürü Ramazan Salman, Muhammed Emin Altıner de vardı.

Diğer ödül alanlar;

Avni Altıner: Ailesiyle birlikte 1980 yılında Almanya’ya göç etti. Göçmen kökenli olarak başka dernek ve görüşlerle uyum içerisinde çalışmasıyla tanınmış.

Barbara David: 1989 yılında kurulan Violetta e.V. derneğinin kuruluşunda aktif olarak rol alan Barbara David kız çocuklarının kötü amaçla kullanılması ve tacizine karşı çalışıyor.

Ulrike Enders: Sanatçı olarak 40 yıldır Hannover‘de yaşıyor. Bir çok eser yaptı. Hannoverin en tanınmış simalarından.

Arno Kirse: Hannover bölgesinde yıllar boyunca kızıl haç teşkilatında gönüllü çalışmış.

Walter Meyer: Hannover şehrinde çevre ve sehircilikle alakalı konularda yıllardır çalışmış  bir gönüllü.

Prof. Gudrun Schröfel: Uzun yıllar boyunca sanat çalışmaları için çocuk ve gençlerden profosyenel çalışmalar  yapıyor.

Gülsen Özütemiz      

Hannover / Almanya

12.07.2012

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: