Hazırlıklı olun, kıyametin kopmasına az kaldı

Kıyametin kopacağı saati Allahtan başka kimse bilmez ve her insanın ölümü, onun kendi kıyameti ise de, Üstadımız önümüze deliller sererek son asrı yaşadığımızı, hadisi şerifler ile bizlere bildiriyor. Her ne kadar kıyametin müslümanların değil imansızların başlarına kopacağını biliyoruz. Çeşitli sebeplerle müslümanlar kıyamet kopmadan önce, bu yalan dünyayı terk edip ahirete gideceklerdir.

Fakat her ne kadar İnsanların bir kısmı putlara ve olumsuz şeylere tapsalarsa da, bu dünyada yaşayan insanların çoğu hak dini kabul etmezler, ama Allahın varlığına inanırlar. Bunu unutmayalım ki en şerefli varlık olan insan için en mühim iş bir an önce kendini o sonsuz azaptan kurtarmak için, kendine “ben bu güne kadar yaptığım isyankârane işleri terk ediyorum” demeli. Kendini hiçten yaratıp, önüne sonsuz nimetleri seren yüce Allaha inanıp O’na secde ve itaat etmektir.

Düşünün koskoca güneşi Allah insan için yaratıp oraya koymuş. Allah, ayı yıldızları yaratıp onlarla gökleri insan için, süslemiştir. Atı, ineği, bal yapan arıyı o yaratmıştır. Bütün canlıların gıdasını içinde taşıyan çok basit toprağı O yaratmıştır. Yaradılışın ana maksadı da insandır. Düşünün biz tek misketi hava boşluğunda koyamazken, bütün küreler ile beraber dünyamızı da hava boşluğunda O döndürüyor. Dünyamız top güllesinden yetmiş defadan fazla hızlı yol aldığı halde, üstünde yaşayan canlılardan, insan dahil, hiç bir şeyi üzerinden atmıyor, dağıtmıyor. Bu dengeyi, Allah’tan başka elinde kim tutabilir ki?

Şimdi Allah tarafından insana yapılan bu kadar iyiliklere karşı insandan istenilen ufak tefek ibadetlerini yapmayan insanı, “yalnız cehennem ateşi paklar” demeden Allah onlara da hidayet versin diyelim.

Çünkü kendine ikram edilen bir kahve veya çay için teşekkür edip de, kendini hiçten yoktan göz ile görülmeyecek kadar küçük ve pis bir hücreden bu insanı Allah yarattı. Böyle olduğu halde bu insan ne cesaret ile Allahın emir ve yasaklarını yerine getirmeden yaşar.

Hanım efendi ve erkek bey efendilere sesleniyorum! Nasıl olur da Allah tarafından size emredilen namazı mühimsemeyerek kılmazsınız ki namaz insanın günlük vaktinin yalnız 24’ten tek 1 saatini alır. Allah’ın yolundan sapmadan öteki 23 saatini geçici dünya işlerinde harcayabilmek için sana yetmez mi? Allah’ın kanunlarına uyup tesettüre bürünen hanım kardeşlerimi candan tebrik ediyorum.

Şimdi cehennem azabının en ufağı olan, ateşten bir nalın insanın ayağına giydirilip, sıcağından beyni lok lok, kaynadığı halde, o azaba itibar etmeden, erkek ve hanımlardan namazsızların az bir kısmı ateist, çoğu deist, olmuşlar ki, bu erkek ve hanımlar namaz kılmıyorlar. Hanımlarımız da hiç çekinmeden vücudunun haram yerlerini açarak, erkeklerin şehevi duygularını tahrik etmek için, sokak ve caddelerde dolaşarak, o hesap gününü hiç düşünmeden, Allah’a isyan ediyorlar.

Halbuki Allah Ahzab suresinin 53. ayetinde sahabelere “Eğer Peygamberin hanımlarına hangi meseleyi sorarsanız, perde arkasında sorun.” Buyuruyor. Anne makamındakilelere perde arkasında sormak icab derse o zaman bu kızlarımız babalarına da bu kıyafetle çıkamazken. Kızlarımız Allah’tan korkmadan evlenmesi halal olan kimselere yarım çıplak nasıl çıkabilirler?

Ne yazık ki o zavallılar bunu bilmiyorlar ki onlar Allah’a karşı takındıkları bu isyankar tavırla cehennem ateşinde yanmayı hak ediyorlar. Hatta yalnız kendileri değil, çok sevdikleri ve onlar için canlarını verdikleri evlatlarını da cehennemde yanmak için, onları da birer odun parçası yapma yolundalar. Çünkü namazsız, anne babanın evlatları dahi namazsız olur başka türlü olmaz. Herkes bilir ki evlatlar, anne babaya benzer. Anne baba dindar ise onlar da dindar olurlar. Anne babaya benzemeyen evlatlar çok azdırlar. Fakat anne baba dinsiz ise Allah göstermesin onlar da anne baba gibi olurlar.

Şimdi yukarıda bahsettiğim kıyametin kopma gününe onlar yetişmeseler de insanın kendi kıyameti olan ölüm Allahın emri ile, herkesin ve bizim de yolumuzda dikilmiş duruyor. O ölüm istisnasız, hepimizi bekliyor. İnsanların çoğu hazırlıksık olduklarından ötürü, ölüm gelmemezlik yapmaz o ölüm saniye kaçırmadan Allah’ın emrine uyar.

Evet buradaki hayatın sonu gelip, zelzelenin kopması hiç görülmemiş dehşetli bir felakettir ki milyonlarca yıldızların, galaksilerin, güneşin, ayın, biri diğerine çarpması halinden çıkan o sesleri ne göz görmüş ne de kulak işitmiş bir felakettir.

Bunu da bilmemiz lazım ki zelzelelerin vuku bulması, şiddetli yağışların çoğalması, seller ve dünyayı kaplayan korona virüs gibi afetlerin ana sebebi müslüman görünüp Allah’a karşı isyankar vaziyette olanlardır. Allah bizi ve müslümanları bu kötü hallere sebep olmaktan bizi korusun.

Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: