Hiroşima’ya Atılan Bomba!

6 Ağustos 1945 yerel saatle 08.15′te, ABD Hava Kuvvetlerine ait “Enola Gay” adlı B-29 bombardıman uçağı, Japonya’nın Hiroşima kentine “little boy” (küçük çocuk) adı verilmiş bir atom bombası attı.

İnsanlık tarihi boyunca ilk kez Hiroşima’da kullanılan ve 15 bin tonluk TNT’nin patlayıcı gücüne eşdeğer bu atom bombası, resmi kaynaklara göre 140 bin kişinin ölümüne, onbinlerce insanın da radyasyondan ağır şekilde etkilenmesine neden oldu. Kentin yüzde 60′ı haritadan silindi, kent üzerinde 13 kilometrekarelik bir radyasyon bulutu oluştu.

Hiroşima’ya bomba atılmasından üç gün sonra, 9 Ağustos 1945′te, bu kez Nagazaki kentinin insanları atom bombası ile tanıştı. Amerikan “Bockscar” isimli B-29 Superfortess uçağı, “Fat man” (Şişman Adam) adlı ikinci nükleer bombayı Nagazaki semalarından kentin üzerine bıraktı. Patlama gücü 21 bin tonluk TNT’ye eşit olan “Şişman Adam”, ilk anda 100 bin kişiyi öldürdü.

ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları, 360 bin kişinin ölmesine, onbinlerce insanın da kalıcı yaralar edinmesine neden oldu.(1)

Yukarıda yazılanlar bir insanın esfeli safilin boyutunu ortaya koyuyor. İnanmayan, ahireti bilmeyen, Allah’tan korkmayan insanların yaptıkları, inanmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor, Allah’a davetin ne kadar önemli ve bir o kadar gereksinim olduğunu dünya barışına ne derece fayda sağladığını anlamamak için insanlıktan istifa edilmesi gerekir.

Dünyada bir çok defa buna benzer olaylar yaşanmasına, bunların faillerinin inanmayanlar olduğu bilinmesine rağmen terörün adresini yanlış gösterenler tam bir hamaket içindedirler, iyiliği emredip kötülükten men etmenin her zaman gereksinim olduğu her insanın her ülkenin islama aşırı derecede muhtaç olduğu gerçeği Norveç’te olanlarla bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.

Kendimiz ailemiz ve komşularımızdan başlayan halkanın dünyanın öbür ucunada ermesi gerçeğinden kaçamayız, silkinip gafletten uyanma zamanı gelmedimi ?

Çetin Kılıç/LÜLEBURGAZ

www.NurNet.org

(1)erguvanim.net

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: