Hollanda İslam Enstitüsü Akreditasyonu 6 Sene Daha Uzatıldı!

Hollanda’da uluslararası akrediteli İslâm ilahiyat programı sunan tek eğitim kurum olması özelliği ile birçok konuda Hollanda basın ve siyasetinin ilgi odağı olmaya devam eden Rotterdam İslam Üniversitesi (İUR), basında çıkan kapanma dedikodularına eğitim kalitesi ile adeta cevap veren NVAO (YÖK) tarafından kurulan bağımsız uzman komisyonu yapılan akreditasyona tam not verdi.

Akreditasyon raporları basında çıkan dedikoduların aksine eğitim kalitesinde büyük atılımların yapıldığını ve çok sesli toplumlar için başarılı bir örnek teşkil ettiğini ifade ediyor. 15’den fazla etnik kökeni bünyesinde barındıran talebe ve eğitim kadrosu ile zengin bir akademik ortamda tam donanımlı eğitim yapıldığını kayıt eden uzmanlar IUR’nin eğitime ve topluma kattığı değerden bir hayli memnunlar. Özellikle de son zamanlarda olağanüstü bir baskıya duçar kalan IUR, akreditasyonunun çekileceği dedikoduları ile özellikle de Müslüman gençler üzerinde olumsuz etkiler yapıldığını gözlemlenmektedir.

Demokratik uygulamalarıyla adından söz ettiren, fikir ve dini özgürlük konusunda toleranslar ülkesi olarak bilinen Hollanda’da eğitim kurumları altı senede bir, NVAO tarafından kurulan bağımsız bir komisyon tarafından akredite edilmektedir. NVAO siyasî bir kurum olmayıp eğitim kanununa göre sadece eğitimin kalitesini temel almaktadır.

İlmî çalışmaları ile Ülkemizde de önemli bir kesim tarafından sevilen ve saygı duyulan bir isim olan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ise son zamanda Hollanda’da bir kesim tarafından ortaya atılan ve Türkiye’de de bazı medya organları tarafından dile getirilen iddialara yönelik ise: ‘Bu tür suni gündemlerin geçici olduğunu belirtti’. Hollanda’nın bir hukuk devleti olduğunu ve birtakım medya tarafından servis edilen dedikoduların Hollanda kontekstine taşınmasının doğru olmadığını belirtti.

Hayatı boyunca kanunlar çerçevesinde müspet hareketi anlatmış olan İslam Hukuku Profesörü Akgündüz, ifade hürriyetinin hukuk devletlerinin temelini oluşturduğunun altını çizdi.

Bu mesnetsiz haberlere aldırmayıp eğitim çalışmalarına hız kesmeden devam eden İUR, bugün iki Master (Manevi Rehberlik 2 sene) ve Bachelor (İslam İlahiyat lisans, 4 sene)  seviyesinde iki bölüme sahip olduğunu ve yakında İngilizce bir bölüm açılacağının da müjdesini veriyor. Ayrıca Erasmus+ programına iştirak eden İUR’nin ülkemizde de diplomaları YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu başarılı akreditasyon raporlarından sonra kurumun 2015-2016 Akademik döneminde talebe sayısının 400’e ulaşması bekleniyor. Eğitim kalitesi ile kendini ispat etmiş olan IUR, devlet finansı için de Hollanda siyasetinin atacağı adımları bekliyor.

Saygıyla.

Prof. Dr. Ahmed Akgunduz

Rector & President

Islamitische Universiteit Rotterdam

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: