Hüsnü Zan Mümkün İken Su-i Zan Etmemeli

Bursa’da çok samimi üç arkadaş var. Üçüde imanlı ibadetli,ahlaklı ,takvalı kimseler. Birbirlerini ,uzun zamandır tanıyorlar.

Bir gün Ahmet olan Mehmet olan arkadaşına diyor ki, yahu kardeşim! katiyen ihtimal vermiyorum amma, galiba bizim Abdurrahman kardeşimiz, abdest almadan camiye girip namaz kılıyor!.

Mehmet böyle şey olmaz diyor, fakat içine bir kuşku giriyor. Namaz vaktinden önce, onun halini inceliyorlar. Gerçekten de Abdurrahman, evinin istikametinden geliyor, caminin helasına giriyor, bir müddet sonra çıkıyor, şadırvana uğramadan, camiye girip cemaat ile vakit namazını Eda ediyor.

Bir iki derken, birkaç vakit aynı duruma şahid olunca, konuşmaya karar verip, çay bahçesinde, gördükleri durumu ondan soruyorlar. Abdurrahman, durumu sorup, açıklama fırsatı verdikleri için kendilerine teşekkürden sonra diyor ki;

Arkadaşlar! karnımın göbek civarında bir çıban çıktı, Zaman Zaman sulanıyor. Evde pansuman,yara tozu, bant vs ile bakımını yapıp, Abdest alarak camiye geliyorum. Acaba , gelirken bir sulanma ile , abdestime bir şey oldu mu deye , kontrol etmem gerekiyor. Bunu sokakta yapamayacağıma göre , helaya girip , orda kontrol ediyorum. Durumun normal olduğunu tesbit edip , camiye giriyorum, Böyle görüntüye sebeb olacağımı düşünemedim. Sizi , sui zanna götürebilecek ve günaha sürükleyebilecek bir duruma koyduğum için , özür diliyorum .

HİSSE:::::::::: hikayenin içindedir.!!!

Abdülhamit Oruç

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: