Hususi Dünyamızın inşası

Son iki yüz yıldır islam Dünyası islamın Dünyası değil. Yaşadığımız çağın bize sunduğu Ateizm, Modernizm, Kapitalizm adı altında akan kan ve göz yaşı bunun açık bir göstergesi. islam ise bin sene boyunca gittiği her yere hayat suyu vermiş, yeşertmiş ve insana insan olduğunu tekrar fark ettirmiştir. Bizim ikiyüz yıldır yaşadığımız aşağılık kompleksini batılılar bin sene yaşadı. Bizim şekillendiremediğimiz ve özgüvenini yitirmiş topluluklar olarak başımızı dahi kaldıramadığımız bir dünyada nasıl hakikat nefesini derinimize çekip gelecek nesillere üfleyeceğiz?
Öncelikle kendi Dünyamızı hakikat ile doldurup, zihnimizi gereksiz malumatlardan arındırmak.

Acaba benim gibi sen dahi kafanı teftiş etsen, malûmatın içinde ne kadar lüzumsuz, faidesiz, ehemmiyetsiz, odun yığınları gibi câmid şeyleri bulursun. Çünkü ben teftiş ettim, çok lüzumsuz şeyleri buldum.(1)

Zihni körelme ve artıklardan kurtulduktan sonra Dünya Kadar bir Dünyamız olduğunun farkına varıp artık onun inşasına başlamaktan geçiyor.

Ve bu dünyada, bu dünya kadar büyük, hususî dünyamdaki bütün mevcudatı, hamd ve tesbihât-ı İlâhiyede tasavvur ve niyetimle istimal etmek bir hakkım olduğu nokta-i nazarından..(
2)

Demekki her insanın kendine ait hususi bir dünyası var. Bu Dünyayı tanzim etmek, Nurlandırmak , Felaha ulaştırma yolu acık. Işte bin sene Islamı Cihana Hakim kılan anlayışın ilk adımı öncelikle kendi dünyalarını Hakikatten ve Fetihten nasiplendirmiş olmalarıdır.

Yoksa Islamın maruz kaldığı maddi ve Zihni hücumlara karşı kalabalık topluluklar içinde Slogan kültürüne yönelmek bu saldırıları püskürtmeye yetmeyecek ve aksine sürekli Reaksiyon göstermemize sebep olacaktır. Şuurun ve Hikmetin önündeki en büyük engellerden biriside Slogan kültürüdür . Dünyamızı imar etmek ise kısa, orta ve uzun vadeli hareketlerimizin yol haritasını çizerek Reaksiyondan Aksiyona geçişimizin önünü açacaktır.
Yaşadığımız bu Çağda bunun tespitin yapan ve iç Dünyaları Kur´an Hakikatleri ile imar eden, Imani Aksiyon üreten Risale i nur tamda bu zamanda Ümmete can suyu verecektir.

Zübeyir T. Kılıc

(1) Barla Lahikasi
(2) Lema´lar

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: