İnsan düşünse…

Saygı değer Hanım ve Erkek Kardeşlerim!  İmanlı ile imansızın farkını azda olsa sizinle paylaşacağım.

Muhterem hanım ve erkek Kardeşlerim! Peygamberimiz A.S.M. “Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu” buyuruyor. (Kim kendini tanırsa o kimse Allah’ını tanır.

Evet, Bu Kȃinatta insandan daha kıymetli bir varlık olmadığını ilim adamları: Kainatta . 1.300.000 çeşit varlık varmış diyorlar. Ama ne yazık ki insan kadar kıymetli onlardan hiç birini Allah yaratmamış.  Bu insan O Mübarek Kur’anı: Ki bu insan vücut makinesinin kullanma kılavuzunu olarak O mübareği Kur’anı Kerimi kendine kullanarak Onunla kendine çeki düzen verir ise: O zaman bu insan Meleklerden de üst bir dereceye çıkabilir, aksi takdirde vahşi hayvanın altına dahi düşme ihtimali var.

Düşünün Büyük Allah insanı iradesini kullanarak kendini idare etmek için bu insanın beynine 160.000.000.000. (yüz altmış milyar hücre beynine koymuş. O beyindeki hücreler, vücuttaki hücrelere bazısı 2.000 hücreye, bazısı de 10.000 hücreye emrediyor. Bu insan kendine verilen bu değeri biçilmez kıymette olan aletleri emir edilen şekilde kullanmaz ise, bu zavallı niye düşünmüyor ki o zaman kendisini cehennem ateşinde yanmak için kendisini bir odun olma derecesine düşürüyor. Tabii ki eğer düşünebilse tabii ki kurtarma yoluna girecektir.

Sual: Her hangi kimseye sana İstanbulu versem gözlerini verir misin desen? Verir mi? İstanbulu değil koskoca dünyayı versen vermez. Peki o adam  paha biçilmez gözleri nerede aldı? 

annesi mi, yoksa babası mi yaptı. Yok; değil mi? Hatta o yavruyu meydana getirmek için, o çiftlere peşin ücret olarak birleşme zevkini O Allah vermiş. Bu zevki vermese idi: Onlar biri diğerinin hizmetinde bulunurlar miydi. Hatta anne babanın hiç haberleri yok. Onların ellerinde de o yavruyu dünya getirme iradeleri de yok. Onlar erkek isterler, Allah kız verir, veya hiç vermez. Evet o hücrede hiç akıl almaz duygular Allah derç etmiş. Hatta bir şehir de yalnız kız doğsaymış ötekisinde doğanlar yalınız erkek olsaydı ne olurdu? Öyle bir şey olmaz. Bir kıt’ada %30 erkek % 70 kız doğmuyor aksi de olmuyor, bu gibi çok mühim işleri  elinde kim tutuyor. Yoksa bunları Tabiat gibi: Akılsız kör sağır olana mı vereceğiz? Kardeşler Tabiat yapana değil yapılmış bir şeydir. Tabiat yaptı demek rastgele oldu demektir. Rast gele kendi kendine Bir iğne olmadığına göre bu kainatta Her şeyi yoktan var eden yalnız Allah’tır. 

Şimdi size sorayım Namaz kılmayan erkek ve hanımlardan birine Allah tarafından sert bir sesle sorulsa: Namaz kılacan mı? Yoksa kılmazsan sana verdiğim en kıymet azaların olan gözlerini alırım dese: Ne dersiniz kılmaz mı? Yoksa abdest le beraber  24 saatten tek bir saat alan namaza kafi gelen namaza o saati harcamaz mı? Aynı bunun gibi gavurlardan fazla soyunan zavallı kızlarımız bu soru sorulsa ne dersiniz örtünürler mi? Yoksa gözlerini verirler mi? Gözlerini değil ellerinin parmaklarını da değil parmaklarının menteşelerini bile vermezler. Hatta İstanbulu versen ellerinin büyük parmaklarını hiç kimse vermeye razı olmaz benim kardeşlerim.

Kardeşler unutmayalım ki: Buraya İmtihan vermeye geldik O günahları cehennem ateşi paklar. Cehennemin en az azabı ayağın altına bir kor ateşi koyarlar onun acısından beynin lok lok kaynar: Ama biz yapalım ne yapalım, ölüm gelmeden yaptıklarımıza ciddi pişman olalım ve Allah’ımıza dönelim İnşaallah Rahmeti bol o büyük Allahımız bizi bağışlar.

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: