İslam Alemi Neden İhtilaf İçinde ve Zayıf Kalmıştır?

Kardeşlerim

İslam aleminin sayıca ve servetçe çok olmalarına rağmen ihtilaf içinde ve zayıf kalmalarının sebebini anlatan iki hadis paylaşacağım:

1. “Yakında, oburlar yemek kabının üzerine üşüştükleri gibi başka milletler de sizin üzerinize üşüşürler. Ashab: O gün biz mi az olacağız, ya Resulullah, dediler? Hayır, bilakis o gün çok olacaksınız; ancak selin üzerindeki çörçöp gibi olacaksınız ve Allah düşmanlarınızın kalbinden korkunuzu kaldıracak ve sizin kalbinize de “vehn” salacak, dedi. Ashab: Vehn nedir-yani sebebi ve sırrı nedir; çünkü vehn’in manası bellidir; zayıflık, demektir-dediler. Efendimiz: Vehn dünyayı sevmek ve ölümden hoşlanmamaktır.”

Ahmet Akgündüz2. “Âhirzamanın Süfyan ve Deccal gibi nifak ve zındıka başına geçecek eşhas-ı müdhişe-i muzırraları, (zararlı ve din düşmanı şahıslar) İslâm’ın ve beşerin hırs ve şikakından (ihtilafından) istifade ederek az bir kuvvetle nev’-i beşeri herc ü merc eder (insanlığı altüst eder) ve koca Âlem-i İslâmı esaret altına alır.”

Ve bunlara dikkat çeken Bediüzzaman diyor:

Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız! İhtilafınızdan istifade eden zalimlere karşı اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ kal’a-i kudsiyesi içine giriniz; tahassun ediniz. Yoksa ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz. Malûmdur ki; iki kahraman birbiriyle boğuşurken; bir çocuk, ikisini de döğebilir. Bir mizanda iki dağ birbirine karşı müvazenede bulunsa; bir küçük taş, müvazenelerini bozup onlarla oynayabilir; birini yukarı, birini aşağı indirir. İşte ey ehl-i iman! İhtiraslarınızdan ve husumetkârane tarafgirliklerinizden kuvvetiniz hiçe iner, az bir kuvvetle ezilebilirsiniz. Hayat-ı içtimaiyenizle alâkanız varsa, اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْيَانِ الْمَرْصُوصِ يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا düstur-u âliyeyi düstur-u hayat yapınız, sefalet-i dünyeviyeden ve şekavet-i uhreviyeden kurtulunuz!..
Mektubat ( 270 )

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: