İslam Almanya’nın Parçasıdır!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Almanya’daki tartışmalı afiş kampanyasıyla ilgili olarak, “Bu kampanyalarla bu işi önlemek mümkün değildir” dedi.

Görmez, Almanya temaslarının ikinci gününde Düsseldorf’t, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Görmez, Çalışma, Uyum ve Eğitim Bakanlığı’nda basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Her düşüncenin içerisinde, her inancın içerisinde bir takım aşırı düşünceler ortaya çıkabiliyor, bunları genelleştirmek, bunların varlığını bütün bir toplumun varlığı ile ilgili bir güvenlik sorunu haline getirmek ve hiçbir ayırım yapmadan herkesi zan altında bırakacak kampanyalarla bu işi önlemek mümkün değildir. Bunun doğru olmadığını her yerde yüksek sesle ifade ettim. Dün Protestan Kilisesi ve Katolik Kilisesi yöneticileriyle de görüşmelerimde bu konu üzerinde durdum. Onların da bunu son derece yakışıksız bulduklarını ifade etmiş olmalarından dolayı büyük bir memnuniyet duydum. Zaten ertelendi ancak ben ayrıca tamamen tedavülden kalkacağına olan inancımı taze tutuyorum” dedi.

50 YIL GECİKMELİ DE OLSA İSLAM DERSİNİN GELMESİ SEVİNDİRİCİ

Görmez, “Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde 50 yıl gecikmeli de olsa, Türkiye kökenli Müslüman Türk çocuklarına yönelik İslam din derslerini başlatmış olmasından dolayı hem mutluluklarımı, sevinçlerimi paylaştım, hem de Türkiye olarak Diyanet İşleri Başkanlığı olarak devam eden bu sürece olumlu ne tür katkıda bulunabileceğimizi, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmamızın hem Almanya için, hem Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için örnek teşkil edebileceğini ifade ettim. Çok verimli, çok olumlu bir görüşme gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Hem din derslerinin yaygınlaştırılması hem de müfredat ve programa Türkiye’nin tecrübesini katmaya hazır olduğunu ifade eden Görmez, “Hem öğretmen yetiştirilmesi konusunu hem de daha önce Türkiye’de başlayan uluslararası ilahiyat öğrencilerinin öğretmen olarak bu programda yer almalarının faydalı olacağı yönünde görüşlerimizi ifade ettik. Çok olumlu görüş alışverişlerimiz oldu. Ayrıca bir enstitü marifetiyle, ortak bir komisyonla bu çalışmaların devam etmesi yönünde Sayın Bakan bir irade beyanında bulundu. Biz de buna hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

“YÜKSEK SESLE ‘İSLAM ALMANYA ‘NIN PARÇASIDIR’ DENMESİNDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK”

Görmez ayrıca, “Yüksek bir sesle İslam Almanya’nın bir parçasıdır diye açıklamada bulundular. Bunu duymaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ayrıca burada yaşayan bütün Müslümanlara da gerçekten bu çağrıya uygun olarak bu toplumun, bu ülkenin bir parçası olması yönünde, her türlü olumlu çabayı ortaya koymaları gerektiğini ifade etmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 diyanethaber.com.tr

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: