İslam Coğrafyası Ramazan’ı Hangi Koşullarda Karşılıyor?

İslam dünyası Ramazan’a hazırlanırken, Müslümanların maruz kaldığı sorunlar her geçen gün büyüyor. Ramazan ayına sayılı günler kala, İslam coğrafyasındaki sorunlar büyüyerek devam ediyor.

Suriye’de iç savaş
Suriye’deki rejim askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar 2 yıldır devam ediyor. Çatışmaların, bölgedeki Şii-Sünni çatışmasını körüklediği belirtiliyor. Mart 2011’den buyana yaşanan çatışmalarda yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı.
Irak’ta çatışmalar
2001’de Irak’ın işgalinden sonra ülkede başlayan iç savaş, Sünni-Şii çatışmasına dönüşmüş durumda. ABD’nin 2014’te çekileceğini açıklamasından sonra başlayan saldırılar, her geçen gün artıyor. Binlerce insanın hayatını kaybettiği ülkede Şiiler Esad rejimini, Sünniler ise muhalifleri destekliyor.
Lübnan’da iç savaş
Suriye’de devam eden kriz, Lübnan’ı da etkiliyor. Nüfusun yüzde 53’ünü Şiilerin oluşturduğu ülkede, mezhep gerilimi tırmanıyor. Ülkedeki Sünni El Assir taraftarları muhalifleri, Şii Hizbullah taraftarları ise rejimi savunuyor. Geçen haftalarda ordu ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 12 kişi hayatını kaybetti.
Filistin işgal altında
Filistin, 1948 yılından buyana İsrail işgali altında bulunuyor. Filistinli Müslümanlar, İsrail yönetiminin saldırıları ve baskılarıyla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen İsrail, 2006’dan beri Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ambargo altında tutuyor.
Doğu Türkistan’da Müslümanlara saldırılar
Çin Hükümeti tarafından 1949’dan beri işgal altında tutulan Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik asimilasyon ve katliamlar sürüyor. Son olarak Doğu Türkistan’ın Turfan bölgesinde meydana gelen çatışmalarda, 27 kişi hayatını kaybetti.
Myanmar’da Müslümanlara baskı
Myanmar’da Müslümanlara yönelik baskılar, 1960’lı yıllardan buyana sürüyor. Budist çoğunluğun yönetimindeki ülkede, Rohinya Müslümanları vatandaş olarak kabul edilmiyor. Müslümanların okula gitme, seyahat etme ve evlenme haklarının sınırlandırıldığı ülkede, en son Müslüman ailelere 2 çocuk yapma sınırı getirildi. Temmuz 2012’de başlayan olaylarda yüzlerce insan hayatını kaybederken, binlercesi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Afrika’da açlık ve çatışmalar
Doğal kaynakları batılı ülkeler tarafından sömürülen Afrika, açlık, susuzluk ve kıtlıkla mücadele ediyor. Müslümanların yönetimden uzaklaştırıldığı ülkelerde, radikal örgütler ile yönetimler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. BM raporlarına göre Afrika’da açlık sınırında olan insan sayısı 175 milyondan 239 milyona yükseldi.
Avrupa’da İslamafobi
Avrupa’da Müslümanlara yönelik etnik ve dinsel ayrımcılık her geçen gün artıyor. Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi (EUMC) tarafından hazırlanan rapora göre Avrupa’da Müslümanlara yönelik ayrımcılık, eğitim, iş ve barınma alanlarında yoğunlaşıyor. Müslümanlar, tehditlerden fiziksel saldırılara kadar değişen İslamofobi eylemlerine maruz kalıyor.
Pakistan
Pakistan’da, Şiiler ve Sünniler arasındaki saldırılar sürüyor. Şiiler Sünnilerin, Sünniler de Şiilerin camilerine saldırıyor. Saldırılarda son 4 ayda 200 kişi hayatını kaybetti. 11 Mayıs’ta yapılan seçimlerinde Navaz Şerif’in Başbakan olması, ülkede istikrarın sağlanmasına yetmedi.
Bahreyn
Nüfusunun yüzde 70’ini Şiilerin oluşturduğu Bahreyn’de, Şii ve Sünni nüfus arasında zaman zaman saldırılar yaşanıyor. Çoğunlukta olan Şiiler, ülke yönetiminde yeterince yer almadıklarını ileri sürüyorlar.
Afganistan
Afganistan’da güvenlik güçleri ile Taliban militanları arasında çatışmalar sürüyor. Afganistan’da son 1 ayda yaklaşık 600 kişi hayatını kaybetti. Ülkede ABD’nin 8 hava üssü bulunduğu belirtiliyor.
Tunus
Arap Baharı’nın başladığı ülke olarak bilinen Tunus’ta siyasal istikrarsızlık devam ediyor. Muhalif politikacı Şükrü Belid’in öldürülmesi, gösterilere neden olmuştu.
Libya
Libya’da Kaddafi rejiminin yıkılmasının üzerinden 2 yıl geçmesine karşın ülkede istikrar ortamı sağlanamadı. Meclis başkanlığı seçimlerinin birkaç defa ertelendiği ülkede, aşiretler arasında sürekli çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti.
Mısır
Mısır’da, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarının devrilmesinden sonra Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanı olması, sokakları yatıştırmaya yetmedi. Cumhurbaşkanın yetkilerini artıran yasal düzenleme, gösterilere neden oldu. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenler oldu. Anayasa Mahkemesi, söz konusu yasayı iptal etti. Mısır’da iktidar yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda en az 200 kişinin yaralandığı belirtiliyor.
Muhalifler, Mursi’nin Cumhurbaşkanlığını bırakmasını, parlamento seçimlerinin öne alınmasını talep ediyor.
Çeçenistan
Çeçenistan, 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Rusya tarafından işgal edildi. 22 yıldır ülkede devam eden çatışmalarda, 250 bin insanın hayatını kaybettiği, yüzbinlerce yaralı olduğu tahmin ediliyor. Rusya destekli hükümet tarafından yönetilen Çeçenistan’da, 500 bin insan ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.

AA

2 tane yorum yapılmış

  1. Nâbî dedi ki:

    İslam devletlerinin hali böyle, peki bizim halimiz nasıl, biz Ramazana nasıl giriyoruz..? İç alemimizdeki savaşlarımızda kazanan kim oluyor -kalp mi, nefis mi? Şeytanın kalbimize yakın alana kurduğu yeraltı üstlerine karşı hangi silahlarla savunma yapıyoruz? Hala bazı sünnetleri yerine getirememekteki istikrarsızlığımız 2 yıldır mı, 3 yıldır mı sürüyor? Nefs-i emmare kuvvetleri kalbimize saldırıp hangi manalarımızı tarümar ediyor? Kalbimizin batını ne zaman işgal altından kurtulup Rabbine dönecek? Son bir haftada gıybet ve haram nazardan ötürü kaç latifemiz öldü ve yaralandı, biliyor muyuz? …
    İnsan kainatın misal-i musaggarıdır; kainattaki ahval bizim halimizin tercümesidir. Tedavi önce ferden ferda misal-i musaggarda başlar, zira büyük cihad ordadır; aynı manayı Cenabı Hak kainatta halk eder; alem kurtulur.. Asr-ı saadette olduğu gibi.

  2. erdem dedi ki:

    Cenab-ı Allah başta nefsimiz olmak üzere tüm müslümanlara özellikle idarecilere şuur versin amin

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: