İslam Ümmetinin Birliği İçin Risale-i Nur’dan Faydanılmalı

islam-ummetinin-birligi-icin-risale-i-nurdan-faydanilmaliMısır’ın Başkenti Kahire’de iki gün süren Risale-i Nur Sempozyumu, ‘İmam Bediüzzaman Said Nursi’nin Fikirleri ve İslam Birliğine Etkisi’ başlıklı konferansla sona erdi.
İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile El-Ezher Üniversitesi’nce gerçekleştirilen sempozyumun sonuç bildirgesinde, İslam ümmetinin birliği vurgulandı.
Bildirgede, dini bir yükümlülük olarak, İslam ümmetine bağlılık, yakınlık ve birliğin gerçekleştirilmesi için İslam ülkeleri arasındaki işbirliğinin zorunluluğu dile getirildi.
Sonuç bildirgesinde yer alan tavsiyeler arasında, ümmete bağlılık kültürünün yaygınlaştırılması ve bu amaçla ‘Ümmet’ kavramına fonksiyonel boyutların kazandırılmasının önemine işaret edildi.
Bildirgede, ümmetin sıkıntılarının birlik ve çalışmayla giderileceği belirtilerek, ‘Kalplerin ve yeryüzünün imarının imanla mümkün olacağı ve ümmetin uzlaşma içinde birlikte yaşama, merhamet ve hoşgörüye teşvik edilmesi gerektiği’ vurgulandı.
Bu bağlamda Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nurlardan toplumsal uygulamalar ve bilgi deneyimi noktasında faydalanılması tavsiyesinde bulunulan bildirgede, bilimsel ve kültürel kurumlarda ve ümmetin tüm parçaları arasında kültürel ve düşünsel bağların geliştirilmesi ve buna işlerlik kazandırılmasının gerekliliğine işaret edildi.
AA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: