İslam’a göre evlenmek şart mı, tek başıma yaşayamaz mıyım?

İslama göre evlenmek şart mıdır? İnsan tek başına yaşayamaz mı? Kur’an’da yada hadislerde illede evlenilecek diye bir hüküm var mı? Çok sayıda evlenmemiş İslam büyüğü var?

– Annem evlenmem için sürekli baskı yapıyor. Bende pek istekli, değilim. Ben yalnızlıktan memnunum ama annem çok üzülüyor. Nasıl hareket edeyim?

İnsan tek başına yaşayabildiği gibi, hayatını o şekilde devam ettirebilir. Bunun ne dini açıdan bir sakıncası vardır ne de dünya açısından bir mahzuru…

Bugün sizin gibi düşünerek yaşayan çok sayıda insan vardır.

Böyle bir hayatı tercih edenlerin arasında erkekler de vardır, kadınlar da…

Fakat dini yönden söylemek gerekirse, bir insan evlenmediği zaman günaha, harama girmeden nefsine hâkim olarak yaşayabilecekse, gözünü, gönlünü karşı cinsten çekebilecek ve duygularına söz geçirebilecekse evlenmemesi mubahtır.

Ancak böyle bir durum söz konusu değilse mutlaka evlenmesi gerekir. Çünkü dinde beş esasın korunması gerekli görülmüştür.

İlk dördü dinin, aklın, malın ve hayatın korunmasıdır, beşincisi de namusun, diğer bir ifadeyle neslin ve ailenin korunmasıdır.

Kur’ân, “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlarla taşlar olan o müthiş ateşten koruyun” (Tahrim, 66:6) âyetiyle bu noktaya dikkat çekerken, “İçinizden bekâr olanları evlendirin” emriyle de (Nur, 24:32) evlenmeye/evlendirmeye teşvik ediyor.

Peygamberimiz de “Evlenmek benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir” meşhur hadisiyle evlenmenin önemini, gerekliliğini ve değerini dile getiriyor.

Zaten evlilik fıtri bir ihtiyaçtır, bir yaratılış gereğidir, insanlıkla birlikte var olan bir gerçektir.

Annenizin de evlenmenizi bunun için istiyor, bundan dolayı ısrar ediyor.

Bir de büyükler, “Ben hayatta iken baş göz edeyim, gözüm arkada kalmasın” diyerek çocuklarının bir an önce aile düzenine geçmesini isterler.

Ama evlilik bir nasip kısmet işidir. Zorlamak ve zorlanmanın bir anlamı olmadığı gibi faydası yoktur.

Çünkü o kadar istediği halde evlenemeyen, evlenme imkânı bulamayan, kafasına ve gönlüne göre birisiyle karşılaşamayanlar da az değildir.

Bu meselenin erkeği kadını; zengini fakiri olmadığı gibi, güzeli çirkini, yaşlısı genci de yoktur.

Evlenmek için yola çıkan bu insanların büyük bir kısmı o kadar çok istemesine rağmen evlenememiştir, çok az bir bölümü de bekâr kalmayı benimsemiş, tek başına yaşamayı kabul etmiş, ömrünü bu şekilde geçirmiştir.

Son olarak belki şu söylenebilir: Erkekler kimseye ihtiyaç duymadan kendini koruyarak/korunarak rahatça yaşabilseler de kadınlar bu konuda o kadar rahat olmayabilirler, yalnız başına hayat geçirmekte zorlanabilir, zorluklar yaşabilirler. Bunun için imkân ve fırsat bulunca aile bütünlüğü öne çıkıyor.

Mehmet PAKSU

13 tane yorum yapılmış

 1. inebolulu dedi ki:

  Sitemizde risale-i nur ve üstadımız dışında pek çok yazı giriyor. Biraz daha risale-i nurlara ağırlık versek daha güzel olmaz mı?

 2. Tepetaklak dedi ki:

  Para yok pul yok iş yok kârı bizi ne yapsın

 3. karga dedi ki:

  iman yok sevgi yok kalp kararmış, buna bir eş değer mi

 4. haru dedi ki:

  hayatım boyunca hiç evlenmeyi düşünmedim.hatta istemiyorum.dinimiz illa evlenin demiyo.lafı uzatmayın.hayatım boyunca namusumu korudum bundan sonra da korurum.ben kendmi korumakta aciz değilim.kendini korumakta
  aciz olanlar evlenir.ne çocuk ne koca ne de aile istiyorum.tek isteğim bir an önce Allah ın yanına gitmek.

  • Serranur dedi ki:

   ALLAHIM isteyenelere versin aynen bende sizin gibi düşünüyorum annem ve babamın evliliği neyin ne olduğunu gösterdi benimde yaşamama gerek yok bu zamana kadar namusumu korudum bundan sonrada korurum HİC KIMSENIN ILGISINE VE SEVGISINE IHTIYACIM YOK HERKES YERINDE RAHAT ETSIN KIMSE BANA BULASMASIN

   • Gül bahçesi dedi ki:

    Sana bütün kalbimle ve ruhumla hatta bütün varlığımla katılıyorum… Allah isteyene bin hayırlı ve güven içinde evlilik isteyene bin hayırlı ve güven içinde bekarlık nasip etsin inşaallah…

  • Poyraz dedi ki:

   Ben de önceden tıpkı seningibiydim ama Hiç düşünmediğin bir anda Cenabı Allah karşına öyle birini çıkarırki bütün doygu ve düşüncelerin alt üst olur işte o senin kısmetin olur hayatta büyük konuşmak en büyük hatalardan birisidir

  • nilgun dedi ki:

   eski büyükler malisef kızlarını istemedikleriyle evlendirmiştir kızların gidecek yeri olmadığı icinde evden kaçıp hic yoktan bununla evleneyim demiştir bunlar gerçek yaşanmışlık malesefki hala bencil aileler evlilik kurumunu kariyer olarak görüyor şimdiki gençler anlaşılmaz mantık ile düşünmeyip evliliği güzel ömür boyu pembe dizisi gibi görüyor gençler bu dünyada ölümlü insanın coğalması baskı sonucu evliliktir lütfen dini konuya gelirsek hac umre de farz ozaman nedense diğer ibadetler geri planda evlilik önce duygusal olduğu icin duygularına göre hareket ediyorlar o yaşlarda ölüm kimsenin aklına gelmiyor sonra ben ne yaptım ölümlü dünyaya ölmesi için cocuklar getirmişim bin pişman olsanda yapacak bir şey yok toprak çocuklarını bu dünyadan geri alıyor ağlamak sızlanmak boşa

 5. Müjde dedi ki:

  Ben cevremdekilerin evliliğini gördüm çok soğudum evlenmek istemiyorum iyi bir eş olur muyum çocuğuma iyi bir ebeveyn olur muyum savaş felaket tacizci olan bi dunyaya da bir sabunun gelmesini istemiyorum bu benim görüşüm

  • Gül bahçesi dedi ki:

   Çooooook haklısın… Bende evlenip bu bipli(umarim “bipli” derken ağzımı bozmak istemedigimi anlamişsindir) dünyaya masum bi çocuk getirmek istemem dogrusu ama Allah isteyene hayirlisiyla evlilik ve her şerlinin şerrinden korunmus evlat nasip etsin, inşaallah.

 6. Harun Müjde dedi ki:

  Ben de bir erkek olarak evlenmeyi istemiyorum . Karı dırdırı çekemem ya . Hem bu devirdeki kızlara falan güvenemem . Hepsi ya geçmişinde bi halt etmiş , ya da geçmişte bişey yapmamış ama gelecek zamanda sana bi ihanet edecek . Tecrübeyle sabitlediğim bir mevzudur bu . Fakat hadisi şerifte Peygamberimiz evlilik benim sünnetimdir , kim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir demiş . Sırf bu hadisi şerif yüzünden evlenirim . Eğer evlenirsem de elimden geldiğince geç evlenirim . İstemiyorum evlenmek fala abi ya of ..

  • Fatih dedi ki:

   Yemin ediyorum ikiz kardeşim olsan benimle ancak bu kadar paralel düşünürsün. Söylediğin her cümlene noktası virgülüne katılıyorum özellikle kadınlarla ilgili söylediklerine. Baş tacısın.

 7. Sema dedi ki:

  Yalnız günümüzde sadece kadınlar değil evli erkekler de aldatıyor beyler hem de erkek aldatirsa birşey olmaz kadın aldatirsa öldürülür mantığıyla bu iş cinsiyetle değil karakterle alakalı bence.Allah hepimize karakterli es nasip etsin insaalah.Tek çare dua etmek:(

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: