İslamiyetten Etkilenen Japon Al Miki, Müslüman oldu

Japonya’da tanıştığı Konyalı bir Türk ile evlenmeye karar veren Ai Miki, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday’ın yaptığı ‘ihtida’ merasimi ile Müslüman olarak Aynur ismini aldı.

Japonya’ya 4 ay önce dil öğrenmek için gittiğini ve orada Nişanlısı Aynur Miki ile tanıştığını anlatan Erhan Özbay (31), Miki’yi ailesiyle tanıştırmak ve evlenmek için Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Evlendikten sonra Japonya’ya tekrar geri döneceklerini anlatan Özbay, “Nişanlım Aynur, Müslüman olduğu için ailem evlenmemizde bir sakınca görmüyor, bizi destekliyor.” dedi.

Konya İl Müftüsü Özbuğday, Japon Miki’nin İslam’ı tercih etmesinin Hz. Muhammed’in doğum yıl dönümü olan Kutlu Doğum Haftası’na denk gelmesinin güzel bir tevafuk olduğunu dile getirdi. Özbuğday, “Başka bir din mensubu iken İslam’ı kabul edenlere mühtedi diyoruz. Bu olaya da ihtida denilir.

Bunu belgelemek için de kendisine ihtida belgesi veriyoruz. İhtida belgesinin dünyevi yönden de faydaları var. Mesela hac için Suudi Arabistan’a gitmek istediği zaman bu belge olmadan vize alması mümkün değil. ”diye konuştu.,

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: