İSTANBUL’DA ZAMAN, BEDİÜZZAMAN

Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 52. yılında ülkemizin birçok yerinde çeşitli etkinliklerle anıldı. İstanbul’da faaliyet gösteren Bingöl Kültür ve Dayanışma Vakfı Üniversiteli Gençlik Teşkilatı GENÇ BİNDAV, bu ayki etkinliğini Bediüzzaman’a ayırdı.

Bediüzzaman Said Nursi’nin İstanbul’da bulunduğu süre zarfında kalmış olduğu yerleri rehber eşliğinde gezen GENÇ BİNDAV üyeleri, farklı bir programa imza attı. ‘‘İstanbul da Zaman, Bediüzzaman’’ adıyla duyurdukları gezi programına yaklaşık 45 kişi katıldı. İki rehberin farklı bakış açılarıyla sunduğu geziye üniversiteli öğrencilerin yanı sıra, BİNDAV mütevelli heyetinden çeşitli isimler de katıldı. Gezi kapsamında; Eyüp Sultan, Fatih Camii, Şekerci Hanı, Reşadiye Oteli, Toptaşı Tımarhanesi, Yusuf İzzeddin Efendi Köşkü, Yuşa Tepesi, Sirkeci Büyük Postanesi, ve Eminönü Hidayet Camii gezildi.

‘‘Gençlik Rehberi, gençlere yol gösteriyor.’’

Daha önce kimsenin bu şekilde bir gezi yapmadığını belirten GENÇ BİNDAV Başkanı Muhammed ARPACIK, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; ‘‘Bugün İstanbul’da zamanımızı çok farklı bir programa ayırmış bulunuyoruz. Yazmış olduğu eserlerle milyonlarca insanın gönlüne ışık saçan, eserleri 50’den fazla dile çevrilmiş, hayatı boyunca vermiş olduğu mücadele neticesinde milyonlarca insanı peşinden sürüklemiş bir insanı tanımaya gidiyoruz. 100 yıl önce kurmayı planladığı Medresetü Zehra Üniversitesi için İstanbul’a gelen Bediüzzaman, tıpkı günümüzde olduğu gibi, o gün de anlaşılamamıştır. Bugün kendisi hakkında derinlemesine araştırmaların yeni yeni yapıldığı Bediüzzaman, toplumun her tabakasına hitap edebilen eserlerle topluma yön vermiştir. ‘’Gençlik Rehberi’’ eseriyle biz gençlere yol gösterirken, bir başka eseri İhlas Risalesi’nde bugün en çok muhtaç olduğumuz kardeşliğin ve samimiyetin nasıl olması gerektiği dersini vermiştir. Bu vesileyle bizlerde GENÇ BİNDAV olarak bu ayki etkinliğimizi, asrımızın büyük alim ve mütefekkirlerinden Bediüzzaman Said Nursi’yi tanıyıp fikir sahibi olmak istedik.’’

’’Bediüzzaman, toplumun birçok kesiminde yankı uyandıracak bir özelliğe sahip.’’

Rehberlerden Ömür Öztürk’ün Bediüzzaman’ın yaşamı ve Risale-i Nur eserlerindeki tespitleri ilgiyle dinlendi. Öztürk, ’’Bediüzzaman’ın hem yaşamı hem de eserleri toplumun bir çok katmanında yankı uyandıracak bir özelliğe sahip. Mesela, hayatının önemli bir kısmı hastalıkla geçen Bediüzzaman, ‘’Hastalar Risalesi’’ ile birçok hastaya ümit ışığı oluyor. Kendisi Kürt, bugün konuştuğumuz en önemli meselelerin başında Kürt meselesi geliyor. Bediüüzaman ise yaşamı ve eserleriyle bu hususta topluma reçete sunuyor. Kendisi ihtiyar, ‘’İhtiyarlar Risalesi’’ ile yaşlılara ümit kaynağı oluyor. Toplumumuzda giderek yaygınlaşan tüketim ve müsriflik karşısında, Bediüzzaman’ın iktisat ve kanaatla geçen yaşamı ve ‘’İktisat Risalesi’’ ile topluma ilham kaynağı oluyor.’’
Öztürk, Bediüzzaman’ın eserlerinin iyi tahlil edilmesi halinde, toplumdaki birçok hastalığın giderilebileceğini söyledi.

Geziye göstermiş oldukları teveccühten ötürü GENÇ BİNDAV üyelerine ve BİNDAV mütevelli heyetine teşekkür eden M.ARPACIK, ilerde yapmayı planladıkları etkinliklerde tekrar görüşme temennisinde bulundu.

4 yıllık bir geçmişe sahip olan GENÇ BİNDAV,
İstanbul’da bulunan Bingöl Kültür ve Dayanışma Vakfı BİNDAV çatısı altında, faaliyet yürütüyor.
İstanbul’daki üniversite öğrencilerinin aktif şekilde kullandığı Bingöl Kültür ve Dayanışma Vakfı Üniversiteli Gençlik Teşkilatı,  Şimdiye kadar SÖYLEŞİ, GEZİ, GENÇLİK BULUŞMALARI, KÜLTÜREL AKTİVİTELER, OKUL, KÜTÜPHANE KAMPANYALARI alanlarında onlarca organizasyona imza atmış.

Bingöl Kültür ve Dayanışma Vakfı
Sütçü Cd. Gümrükçüler Ap. Kat.5 Daire: 14
Ümraniye /İstanbul _ TÜRKİYE
e-mail: bindavgenclik@gmail.com
TLF:0.216 .443 10 72

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: