Kabe İmamı Ayasofya Önünde Namaz Kıldıracak

31 Mayıs 2014 Cumartesi günü Ayasofya Camisinin önünde sabah namazını kıldırması için AGD mensupları tarafından Kabe İmamı Abdullah Basfar’da davet edildi.

Cumartesi günü sabah saat 04.00’da başlayacak programa Türkiye’nin dört bir tarafından yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor. Dünya Kur’an okuma birincisi Abdurrahman Sadien’in Kur’an ziyafeti sunacağı programa sanat ve medya camiasından da destek var.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, “Ayasofya bize Fatih’in emanetidir. Bu emanet Fatih’in kendi öz malıdır ve bu ümmete vakfiye ile bıraktığı bir emanettir. Fatih Sultan Mehmet Han vakfiyesinde Ayasofya’nın cami olduğunu ve öyle kalmasını istediğini açık ve net bir şekilde ifade etmiştir. Ve Ayasofya’nın tekrar cami olmasını bütün milletimiz istemektedir.” dedi.

Said Nursi hazretleri de Ayasofya ile ilgi şu sözleri sarfetmişti ;

Bediüzzaman, Ayasofya Camiinin müzeye çevrilmiş olduğu iddiasını da kabul etmez. Ona göre Ayasofya müzeye değil, açıkça bir puthaneye dönüştürülmüştür.

“Ayasofya Camii’ni puthaneye ve Meşihat Dairesini kızların lisesine çeviren bir adamı sevmemek bir suç olması imkanı var mı?”

Said Nursi’ye göre Ayasofya Camiinin yeniden ibadete açılması ezanın aslına döndürülmesi kadar önemlidir.

“Nasıl ezan-ı Muhammediyenin (a.s.m.) neşriyle Demokratlar on derece kuvvet bulduğu gibi, öyle de, Ayasofya’yı da beş yüz sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevirmektir.” diye ifade eder.

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: