Kadir gecesini beklerken

Es-Selamu Aleyküm Ve Rahmetullah

Pek aziz ve muhterem Kardeşim! Üç aylar ve Ramazanı mübarek ve KADİR gecesine geldik derken, ne kadar çabuk geldi değil mi? Sanki dün oruca başladık. Bir gün ömrümüzün sonu da geldimi ah ne çabuk geçti diyeceyiz. Yalnız en mühimi olan şu ki: Bizi ölü atomlardan Hulasa-i mevcudat ve Kâinatın şuûrlu meyvesi  yaratan Rabbimize çok dua edelim ki bizleri ve bütün müslimanları kendi rızasına yönelik bir şuura isal etmekle önce menhiyyattan (Yasaklardan) kaçabilmeyi, bâ’dehu (ondan sonra) ameli salihaya sarılmakla bizi ve bütün âlemi islami hakiki Bayrama kavuşturmuş olsun. Amin Amin Amin.

Böylece Bu mübarek gecenizi ve Bayramınızi tebrik ettikten sonra, Zatı Âliniz müslümana yakışmayan şeylerden pâk ve nezih olduğunuzu bilerek o kıymetli vaktinizin vaziyeti benim vaziyetime benzeyen biri ile yaptığım sohbeti dinlemeye biraz vakit harcamanızı da’vet ediyorum. Sen bizim sohbetimizi kenardan seyret:

Aziz kardeşim sende benim gibi günahla karışık bir ortamda hayat yaşadığın için seninle rahat sohbet edip dertlerimi dökeceğim.  Nasılki bir insan külli bir malı alırken senet imzalayarak hiç ödemeden alırsa, onun aklı başında ise ödeyinceye kadar rahat olamaz, aynen onun gibi: Bu insanın hizmetine bütün mahlukat verilmiş ve bu kadar çeşit nimetler önüne serilen bu insan dahi Halıkına karşı vazifesini yapmazsa. Bunun hakkında mantığımız bize diyor ki: Bu adam ya Allaha inanmıyor her şeye  tabiî dir rastgele kendi kendine oldu diyor ve öldükten sonra hesap vereceğine inanmıyor da rahat yaşayabiliyor.

Veyahut bu adam büyük bir rahatsızlık içinde endişeli bir vaziyyette hayatına bir çizgi atmak için kendini zorlayıp o çizgiyi atarken de takvime bakarak kendine hakaret ederken bre herif! Bugüne kadar yaptığın yeter! Haydi bugünden sonra Allahın kanununa uyan bir insan olacaksın diyerek geçmişe son verir ve rahat olur. (Ben de sen de böyle yapmalıyız) Yoksa Allah’la savaşırcasına her gün Allahın kanunlarına karşı gelerek Kur’anda 114 yerde zikredilen namaz ve 70 yerde emrediyor Namazı ve Allah bizden Namaz için yirmi dört saatten 1 saati istiyor.

Oruç için 12 aydan 1 ayı. Zengin isek ömrümüzde 1 sefer Hac yapmamızı ve 80 gram altından fazla parasını olan parasını hesaplayarak yekününden %2,5 Zekat olarak vermezsek acaba hayatımızın sonundaki çığlıklarımızı bugün tasavvur edebiliyormuyuz.

Söyle bakalım o anne babaların halini ve onları idareyle mükellef olanların hayatı mezarda son bulacak. Yalnız maddi saâdetini temin etmekle uğraşıp manevi tarafına hiç kulak vermeyerek evladları hakkında ötede onların hali ne olacak onlara Allahın en güzel hediyesi olan evlatlarının halleri. Bilhassa kız evlatların  nahoş hallerini silah yapıp gençlere saldırtırsalar bu gafiller kendine büyük bir zulum etmiş olmuyorlar mı? Allahım bunlardan ıslahı kabil olanları ıslah eyle olmayanları da bir an evvel cehenneme gönder ki başkaları onlardan kötü örnek almasın.

Evet! Mucize olarak yaratılan ve bu olumsuz vaziyete düşen mazlum ve isyana teşvik edilen bacılarım hakkında gözlerimizden göz yaş yerine kan akması icab ederken, bu vaziyeti biz acaba nasıl karşılıyoruz. Benim gibi dertli kardeşim! Düşün ki herkes oruçlu iken aleni oruç yiyen müslüman Türkün acaba hali ne olacak ve bu herifin Şehit veya Gazi dedesi 21.000.000 km kareye islam kültürü götürürken, o acaba şehit kanıyla yoğrulan bir toprakta yaşadığının farkında mı?

Bunun için benle sen hakiki bayram yapmak için gireceğimiz o dar mezarı düşünerek önce yaptığımız kusurlar için pişman olalım, o kusurlara düşman olalım, kılmadığımız namazların kazasına hemen başlayalım, kendimize ve âile efradımıza ciddi sahip çıkalım, yok elimizden fırsat kaçtı ise her kıldığımız namazda evlatlarımızın hidayeti için Allaha yalvaralım.

Aile efradı elinden gitmiş caminin ön safında kimseye yer vermeyen kimse gibi, yani, hareket eden mezarlar gibi olmayalım, maneviyata karşı solmayalım, yarın bize çok pahalıya patlayacak günahlara dolmayalımki bayramımız hakiki bayram ola hadiselerden gözlerimiz ağlasada içimiz sevinçle dola.

Ah ne mutlu onlara ki genç yaşta maddeten terakki etmeye çalışırken Nurlara sarılarak maneviyatından fire vermez ellerini değil ben onların ayaklarını öperek onları tebrik edeceğim. Tekrar tekrar sohbet ettiğim kardeşin dışında sen ve sen gibi nezih ve temiz yaşayan tüm kardeşlere ve ahbaplarınıza dilu canımdan KADİR gecenizi ve Bayramınızı tebrik ederek deruni hislerimle Es-selamu aleyküm diyerek size selam ve dua eder makbul dualarınızı beklerim.                    

Paylaşan: (Abdülkadir Haktanır)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: