Kanada’da konferanslar zinciri

Alberta Üniversitesi-Ronning Din ve Toplum Hayatı Çalışmaları Merkezi, ECMC İslami Çalışmalar Kürsüsü ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın ortak sponsorluğunda ve King’s University College ve St. Mary’s University College’ın da ortaklığında “Sivil Hayata Manevi Bakışlar” konulu bir sempozyum gerçekleştirilecektir.

Said Nursi ve Risale-i Nur’un da bakış açılarının inceleneceği konferansın resmi web sitesindeki açıklama şöyle devam etmektedir:

Bu sempozyum, ilim adamlarının birbirleri ile dini ve teolojik olarak iletişim ve etkileşim içinde olmalarını sağlayacaktır. Bizim amacımız iki yönlüdür. Bunlar; her birimizin sivil hayat üzerine dini perspektiflere olan yaklaşımlarımıza sağladığımız katkıları, sorgulamaları ve sınırlamaları daha iyi anlamaya çalışmak ve bu yaklaşımlarımız üzerine, anlamlı bir muhavere çerçevesinde birbirimizle etkileşim içinde olmak olacaktır.

Aşağıda Başlıkları Verilen Her Bir Konuya Yarım Gün Sarf Edilecektir;

  • Her bir gelenek, özel alan, kamusal alan ve seküler alanı nasıl anlar?
  • Her bir geleneğin,  diğerlerinin oluşumuna can verici bir bakış açısıyla katkı sağlayacak ne gibi kaynakları bulunabilir?
  • Farklı gelenekler içindeki topluluklarda bulunan çatışmalara karşı her bir geleneğin kendi içinde tepki oluştumada izlediği yoldan, -somut ve güncel örnekler göz önünde bulundurularak- nasıl dersler çıkarılabilir?
  • Her bir geleneğin merkezinde bulunan manevi disiplinler, aktif vatandaşlık için nasıl bir inanan insan yetiştirir?

Sempozyum programı ve daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: iikv.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: