Kocana Yar Mısın?

Genç, kapalı bir hanım, dört beş yaşlarındaki kızının elinden tutmuş bana geldi, diyor ki;

İbni Teymiye’yi okumuş. Tarikata, şeyhe, rabıtaya karşı çıkıyor. Buna ne dersiniz?

Hanım, imam hatip lisesi mezunuymuş. Kitap okumayı ve dinî hizmette bulunmayı çok severmiş. Fakat…

Evet, fakat kocası da başka bir kadınla yaşamaya başlamış. Ne yapmalıymış?

Dedim ki: “Bak kızım, o kadın senden daha bilgili, daha çok ibadet eden, daha çok evine bağlı biri değil. Peki, hiç düşündün mü, kocan neden seni terk etti de, o kadınla yaşamaya başladı?

Genç hanım gözyaşlarını silerken, “Ben de bunu anlayamıyorum ya!” dedi.

Anlamayacak ne var? O kadın kocana daha iyi yâr oldu da ondan… Sen kendi hayatını yaşıyorsun. Kendini bekâr veya dul mu sanıyorsun? En önemlisi, sen evinle, çocuğunla evlendin; o kadın ise kocanla evlendi.

İbni Teymiye’yi, hacıyı, hocayı yine anlarsın. Evvela kocanı anlamaya çalış!..

Salon, misafir odası, günlük oda, yatak odası, mutfak… Bunların her biri bakıma muhtaç!

Peki ya kocan?

Odadan odaya geç, koltukların tozunu al, kapıyı bacayı sil, halıları süpür… Buzdolabına koş. Dünden kalanlar, akşama pişecekler derken enine boyuna bir keşif başlar.

Ya kocanı ne kadar keşfettin?

Mutfağa gidince orada kaybol. Bir de çocuğu ilave ederseniz, artık koca devrede yok!.. Hele hele kırk yaşını aşmışsa, o kadın yalnız evini ve çocuklarını bilir. Kocası umurunda değil.

Dikişten yemeğe kadar her şeyi anlayan hanımlar, evliliğin sırrını anlayamıyor…

Elinden iş gelmeyen hanımlarsa, kocasının gönlünü almasını bildiği için, kocası da onun noksanlarına göz yumuyor. Becerikli hanımlar da yakınıyor, “Elinden iş gelmeyenler şen şakrak, bizim talih suya düşmüş!.. Böyle hayat mı olur!

Elli yaşına gelmiş pek çok dindar kimsenin karısından ayrılmaya veya ikinci bir evlilik yapmaya kalkıştığına şahit oldum, “Benim kadın eviyle, çocuğuyla evli kardeşim, benimle evli değil. Ben de kendime eş bulayım” diyor adam. Çünkü erkek yemeği, yatacak yeri bulabilir fakat eş, yâr bulamaz; hele dindar ise…

Dünyanın çeşitli yörelerinde ak saçlı eşlerin kol kola yürüdüklerini gördüm. Bizde de adam bir âlemde, kadın başka âlemde… Evliliğin esasında yardımlaşma ve nezaket vardır.

Bende hangi yanlışı buluyorsun? Seninle daha iyi anlaşmak için ne yapabilirim?” soruları yuvayı kurtarabilir. Fakat gurur mani oluyor.

Son olarak şunu söyleyeyim ki; kocasını memnun eden kadın, onu kendine bağlar.

Hekimoğlu İsmail

3 tane yorum yapılmış

  1. züleyha dedi ki:

    müslüman türk kadınlarının en büyük sorunlarından birisi kocasına yar olamama kocasıyla degilde eviyle çocuklarıyla akrabalarıyla komşularıyla dış dünyayla evli kocasının özüne inipte onu keşvedememiş tabiki kocası ona eş olacak yar olacak başka kadınla evlenecek allahta izin vermiş akıllı olalım bayan din kardeşlerim

  2. kübra dedi ki:

    bende böyle bir duruma maruz kalmış bir insanım ama evlendiğimden beri eşime elimin gücümün aklımın yetiğince eş arkdaş olmaya çalıştım hep,ona çok fazla değer vermeye gayret etttim çok feakarlık yaptım ama ne yaradı!!!? bilinmez.netteki bir kız aklını başından aldı.tıpkı yazıda dediğiniz gibi benden daha mükemmel biride değil halbuki hem fiziksel,hem manevi yönden ama eşimi benden daha mükemmel eline doladı kazandı? hatam nerde?

  3. Bünyamin dedi ki:

    Çok hoş bir konuya değinilmiş, duruma farkındalık sağlamak gerekiyor bir çoğumuzun yaşadığı ya da şahid olduğu bir mevzuda malesef ki malesef hiç duyarlılığımız yak eş ya da annelerimizden bunları görmek mümkün iken onlara bunları izah etmek te pekala bize düşüyor:..

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: