Kur’an’da 6666 Ayet mi var?

14 asır evvel nazil olan ve hükmü ebede kadar sürecek olan Kur’an-ı Azimüşşan, tertibi cihetiyle de hususi bir şekil taşır. 30 cüz, 120 hizb, 114 sûre, 6666 ayet ve 300620 harften mürekkeb bir Ezeli hitap

Yukarıda ifade ettiğimiz ve garip bir nokta olan Kur’an’ın 6666 ayet oluşu, çoğumuz tarafından malum olan bir ifadedir. Ancak garipliğine garabet katmış olan bir nokta şudur ki: Elimizdeki Mushaf’ın 114 suresindeki ayet sayısına baktığımızda farklı bir manzara ile karşılaşırız.

Şöyle ki: Kuran’ın 114 suresindeki ayetlerin toplamı 6236 ayettir. Buna 113 adet (tevbe suresi hariç) sure başlarındaki besmeleleri eklerseniz, 6349 rakamı ortaya çıkar. Ancak bu güne kadar bildiğimiz ve asırlardır rivayetlerle gelen Kuran’ın ayetlerinin adedinin 6666 olduğudur. Hatta Üstad Bediüzzaman da, Nur Külliyatının müteaddit yerlerinde 6666 olduğuna dair ifadelerde bulunur.

Asrının alimlerinden İmam İbn-i Huzeyme, “En-Nasih vel Mensuh” isimli kitabında , “Kuran’ın i’caz-ı adediyeti” bahsini işlerken bu 6666 mevzuunu şöyle şerheder

Va’d ayetleri: 1000

Vaid ayetleri: 1000

Emir ayetleri: 1000

Nehy ayetleri: 1000

Haber ve kasas ayetleri: 1000

Misal ve ibret ayetleri: 1000

Ahkâm ayetleri: 500

Dua ve tesbih ayetleri: 100

Nasih ve Mensuh ayetleri: 66

Toplam: 6666

Bu durumda, bir ayet hem dua ve tesbih ayeti hükmünü taşırken, aynı zamanda da misal ve ibret ayeti olabiliyor Bir anda iki hali taşıyan ayetle ayetlerin adedi 6666’ya tamamlanmış oluyor.

Kaynak: Nur The Light

9 tane yorum yapılmış

 1. soru dedi ki:

  Kuran 6666 ayet olunca ne oluyor onu öğrenebilir miyiz? neden 6666 ayet olduğu gösterilmeye, ispatlanmaya çalışıyor. 6349 olarak kabul edilince mucizeliğinden birşey mi azalıyor (HAŞA).

  Kuranın ayet sayısı 6666’dır ifadesinden yukarıda bahsettiğiniz açıklama anlaşılmıyor, bunu okuyan kişi direk olarak ayet sayısının 6666 olduğunu zanneder.

  lütfen bu konuda da bir açıklama yazar mısınız? 6666 olarak gösterilmeye çalışılmasının hikmeti nedir?

 2. mustafa dedi ki:

  Benden önce yorum yazan değerli arkadaş;

  “İşte, büyük ulemâ-i İslâm ve meşâyih-i kirâm, çok tecrübe ve imtihanlarla şöyle bir kanaate varmışlardır ki, Bediüzzaman ne söylerse hakikattir. Bediüzzamanın eserleri sünûhât-ı kalbiye olup, cumhur-u ulemânın tasdik ve takdirine mazhardır”

  Ne söylerse hakikat olduğuna inanılan kişi bir kaç kez Kur’an’da 6666 ayet var demiş ise sence bu işin hikmeti nedir?

  • kısa ve net dedi ki:

   cevabınız için teşekkürler. sonunda sorduğunuz gibi, ben de bu işin hikmetini merak etmiştim sadece..

   acaba hikmeti biliniyor mu? bilinebilir mi? yoksa biz bilmiyoruz ama Bediüzzaman hazretleri böyle söylediği için böyle inanıyoruz mu deniliyor?

   diye merak ediyorum.
   saygılarımla.

   • Gizli dedi ki:

    Bi alim bunu şöyle dile getiriyor;
    Kuran-ı Kerim’de 6666 tane ayetin olması yaşadığımız yıl kadardır.Hz Adem (a.s)dan bu yana o kadar yıl yasıyacağımız için olabileceğini söylüyor.Mantıklı bir cevapta

 3. abdulkadir alaçamlı dedi ki:

  Niçin bu tespit Bediüzzaman Hazretlerine hasmış gibi soruluyor anlaşılır gibi değil.Hemen yukarıda İmam İbn-i Huzeyme de ilmi çerçevesinde izahat getirmiş.Ben alim değilim ama böyle onlarca alim olduğu belli.Mutlaka Üstat Hazretlerininde dayandığı noktalar vardı.Çünkü izahat getiremediği bir iddiası vaki olduğu gösterilmemiş şimdiye kadar.Hem Bediüzzaman Hazretleri söylediği için inansalar mahzurumu var ki.Sen inanmayıverirsin.Neticede herkezin kendi düşüncesi.

  • İsimönemlidegil dedi ki:

   Başka islam alimleri ne demiş bukonu hakkında bence (aliimran suresi 7. ayeti) okumanız yeter bence.

 4. veysel türkan dedi ki:

  kardeşim her sürenin başında besmele ayeti var. onları da tek tek ayet gurubuna koyarsak 6666 çıkıyor. 6666 diyenleri de bu şekilde azarlayamazsınız. farklı görüşler var. ayetler aynı ayetler onları değştremez inkar edemez kimse. yalnızca numaralandırmalar farklı yapılıyor.6236 da doğrudur 6666 da.

 5. eymen akca dedi ki:

  İbn-i Abbas 6.616, Nafi, 6.217, Şeybe, 6.214, Mısır âlimleri 6.226, Zemahşeri, İbn-i Huzeyme, Şeyhulislam İbn-i Kemal ve Bediüzzaman Said Nursi ise 6.666 âyet olduğunu söyler.

  Fakat 6666 sayısının hakiki rakamı olduğuna dair ” Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü 7000 senedir ” hadisinden fetrat zamanı olan 334 yıl çıkarıldığını zaman bütün insanlık vahyin gölgesi altında yaşamıştır manası şeklinde İlham-ı İlahiler var. Müfti-yi Sekaleyn İbn-i Kemal hz.leri ve hakperest ulemanın ittifakı ile Ahirzaman Müceddidi olan Üstad Bediüzzaman şahsî kanaati ve aldığı ilhama dayanarak bu meselenin izahını böyle yapmış.

  Ayrıca âyet tabiri, Kur’anı açtığımızda karşımızda duran bölümler için kullanılmıyor. Bundna dolayı bazen Bediüzzaman bizim anladığım 2 âyete 1 ayet; bizim anladığımız 1 ayete, âyetler der. Yani 2 veya daha fazla âyet… Ayrıca Hanefi Şafiilerin besmele konusundaki ihtilafı zaten ayet sayısını 112 miktarında değiştiriyor. Hanefiler Fatiha hariç, diğer sure başlarındaki besmeleleri ayet saymaz. Şafiiler ise, sayarlar. Bu açıdan ihtilaflı bir konudur. İhtilafı biliriz; bir alimin izahlı görüşüne tabi oluruz veya hiç olmayız. Mecburiyet yok. Çünkü kesinlik yok.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: