Kurşun Geçirmez Dua

Rivayet olunur ki, kurtuluş savaşı sırasında , Mersin taraflarında hoca geçinen bir Adam ortaya çıkar. muharebeler sebebi ile , pek çok ana baba kuzusu , ya şehid , ya Gazi olarak , vurulduğu için , o Adam , bir hinlik düşünür.

Benim yazacağım bu muskayı , her kim üzerinde taşırsa , ona kurşun işlemez ,o öldürülemez ! der. Ücret olarak da , her muska için , bir altın alır. Zavallı gariban anne babalar da ,oğlunu askere gönderirken , bir altın vererek , çocuğunu koruma altına aldığını düşünür. Tabii sonun da da , kaderde ne ise olan olur.

İnsanların yaptıkları duaların ucu açıktır. Yani kul dua eder , Allahü Zülcelal , kendi Hikmet ve takdirine göre , ya kabul eder, ya da etmez. mutlaka duaya cevap vardır, fakat İlahi irade ve hikmet , asıldır. bazen aynını verir, bazen daha hayırlısını verir, bazen de ahiret hesabına yazar , orada verir.

Her ne ise. Biz gelelim kıssaya. O Zaman’lar dağda gezen bir eşkıya olan Meşhur Yörük Ali Efe , Yunan ve Fransız işgal ve mezalimini görünce , eşkıyalığı yani efeliği bırakıp, düşmanla mücadeleye başlar. Bu arada şehre inince , bizim üçkağıtcı hoca müsveddesini haber alınca hiddetlenir, huzuruna celbeder ve Hoca ! işittim ki , sen kurşun işlemez , garantili Muskalarda yazıyormuşsun, bundan , gayet tabii en çok da , bana lazım ! Bir tane bana yaz! Sana on altın vereceğim ! ! Yalnız garanti isterim, seni o muska ile hedefe koyacağım , Ateş edip sınayacağım ! ona göre karar vereceğim ! Deyince , müsvedde hoca etme ağam ! yapma Efe’m ! gözünün yağını yeyeyim. Tövbeler olsun . Bir daha böyle üçkağıtçılık yaparsam vs der. foyası böylece meydana çıkar.

Hasılı kelam

Elbette dua müminin silahıdır ‘elbette dua edeceğiz , fakat dua hz. Allaha dayatılan bir direktif değildir , dua , kulun yaptığı bir yalvarış bir münacaattır. hz ömer hz osman hz.ali efendilerimiz duadan cahil ve haşa mahrum mu idiler ki şehid oldular.

Bizler kuluz, önce tedbir alır, sonra dua eder, sonra Allah’a tevekkül ederiz. olacak olan olur, kaderin hükmü yürür. Allah , safdil müslümanları sömürenleri ıslah eylesin. Ben daha ne deyeyim anlayan anlasın anlamak istemeyen süt vermeye devam etsin.

Abdülhamit Oruç

www.NurNet.org

1 tane yorum yapılmış

  1. Rustem dedi ki:

    Duayi yazmamissin

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: