Liselilerden Osmanlıca Gazete!

Okul müdürü ve edebiyat öğretmeni Durmuş Sezgin, son 2 yıldır okullarında verilen Osmanlı Türkçesi dersini bu yıl 24 öğrencinin seçtiğini söyledi.

Genelde sözel ağırlıklı eğitim alan öğrencilerin Osmanlı Türkçesi dersini seçtiğini, bu öğrencilerin de üniversite sınavında Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği, tarih, arşivcilik, arkeoloji gibi bölümleri tercih ettiğini belirten Sezgin, “Gittikleri yerlerde Osmanlı Türkçesini öğrenmeleri onlara çok büyük katkı sağlayacağı için çocuklarımıza bu dersi tanıttık. Öğrencilerimiz de tanıtım sonucunda bu dersi seçti” diye konuştu.

Yönetmelik gereği bu dersi alan her öğrencinin proje hazırlamak zorunda olduğunu hatırlatan  Sezgin, Osmanlı Türkçesi ile gazete çıkarma fikrinin buradan doğduğunu anlattı.

Proje için ekip oluşturduklarını söyleyen Sezgin, “Öğrencilerimiz de gönüllü katıldı, kendi fikirlerini ortaya koydu. Gazete çıkarma fikrimizin temelinde proje zorunluluğu yatıyor. Şuna inanıyoruz ki öğrenilen bilgi uygulamaya konulduğunda tekrar edildiğinde unutulmuyor, hayata geçmiş oluyor. Gazetemizin öğrencilerimize kazandırdığı en büyük sonuç aslında budur” dedi.

AA

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: