Madem ki: Akılsız, Kör Ve İşitmez Tabiat Ve Tesadüfen Hiç Bir Şey Olmaz

         Madem Ki: Akılsız, Kör Ve İşitmez Tabiat Ve Tesadüfen Hiç Bir Şey Olmaz .O Zaman: 

         Allahın Varlığına Delillerini Sunacağız!

 

                1-  Bir iğne yapmadan olmaz, bir harf kendi kendine yazılmaz . Yani ali isminin “A” harfi kendi kendine yazılmazsa, Ali isimli bir insan, kendi kendine nasıl olur?

 

            2- İnsanın beyninde 160.000.000 hücre mevcut . O hücreler vücutta ki faaliyette ki, öteki vücut hücrelerine emrediyorlar. Bazısı 2.000 hücreye bazısı de: 10.000 hücreye emrediyor. Ne diyeceksiniz, hücre çok akıllı mı diyeceğiz?

 

            3- İnsanın vücudunda 100.000 km damar mevcut. Ne yazık ki gafil insanlar bu işlere kendi kendine oldu deyip geçiyor, düşünmeden mahrum, bu delillerden  habersiz olduklarından böyle olumsuzluğa sapıyorlar .

 

            4- Hiç bir kıtada % 70 erkek % 30 kadın yok. Aksi de yok, yani %70 kadın yüzde erkek de yok. Bu dengeyi elinde kim tutuyor? Dünyada %50,5 kadın % 49,5 erkek. Türkiye de kadın biraz da fazla fakat çok az. Bir imansıza bu soruyu sordum, bana su onları ayrı cinsten yapar

 

            5- İnsanın eline beş parmak takılmasa idi, parmaklarında  menteşeler olmasa idi, koluna dirsek takılmasa idi, dizinde menteşe olmasa idi insanı hali ne olurdu? Dirseği olmasa idi lokmayı ağzına nasıl koyardı? Dizinde  menteşe olmasa idi nasıl yürür idi?

 

            6- Hz. Ademden günümüze kadar yaratılmış olan insanların hiç biri diğerine benzemez. Bu dengeyi kim elinde tutuyor? Ötekiler şöyle dursun. İkizler de biri diğerine benzemez. Eğer benzeseydiler ne olurdu? Ne miras kalırdı nede nikah çünkü ne erkek hanımını tanır. Nede hanım beyini tanırdı.

 

            7- İnek mi daha akıllı insan mı? Tabii ki insan. Fakat: Yeşil ottan sarı samandan insan süt yapabilir mi? Yapamaz. O zaman ineğe  insandan daha akıllı mı diyeceğiz. Hayır  o sütü inek yapmıyor kardeşler, ineğe o sütü Allah yaptırıyor. İnek 5 kilosunu  buzağısına veriyor 15-20 kilosunu de biz insanlara veriyor bu taksimi inek mi yapıyor yok kardeşler bunu ancak rahim olan Allah yapıyor. Hiç düşündünüz mü niye hiç kimse süt içerken tiksinmiyor? Merak ediyorum niye tiksinmiyor?  O sütü Profesör yapmamıştır inek yapmıştır. O hayvan süte dışkısında kanından hiç karışmadan nasıl o süt meydana geldi? Tabi gelecek çünkü o bembeyaz bizim için çok faydalı olan sütü inek değil Allah yapmıştır kardeşler. Aman yapın ne yapın Allaha inanmadan yaşamayın.  

 

            8- Pişirirsen aş olur pişirmeyip ısıtırsan kuş olur, civciv olur. Bu nedir? Yumurta. Peki o yumurtayı yapan tavuk, insandan daha mı akıllı ki insanın yapamadığını yapıyor? Hayır yumurtayı de uzaktan komandoyla tavuğa Allah yaptırıyor. Yumurtanın kabuğu biraz daha kalın olsa idi ne olurdu? Civciv kabuğu kırıp çıkamazdı. Peki o kabuk biraz daha ince olsa idi ne olurdu? Tavuk yumurtlarken  yumurta dağılırdı değil mi? Peki yumurtanın bir tarafında biraz boşluk var o nedir? O da civciv için oksijen deposu. Kardeşler görüyor musunuz, Allahın  kuvvet ve kudretini?

 

            9- Çiftçi tarlası daha fazla bereket vermesi için, tarladan daha fazla buğday almak için tarlaya hayvanların pisliği olan tezekleri ile tarlayı gübreler. çiftçi tarlayı gübrelediği zaman buğday tarlası daha verimli olur. Peki bu insanlar, pisliği emen buğdaydan olan ekmeği nasıl tiksinmeden yiyorlar. Kardeşler Allah dünyada mevcut bütün tarlalara atılan gübreyi dezenfekte edip temizliyor ve buğdayda en ufak bir koku kalmıyor. Ve sonu olmayan deliller Allahın varlığını ispatlıyor. Fakat çok yazık gafil insanlar Allahın varlığını araştırıp bulmuyorlar, bu sebepten eşyaya ön yargı ile yaklaşıyorlar ve inanmada ölümle karşılaşıyorlar,ötede onları ötede cehennem ateşi bekliyor.

 

            10- Bindiğimiz dünya gemisi  yirmi dört saatte bir defa kendi ekseninde dönüyor. Böylece gece ile gündüz oluyor. 365 günde bir defa da güneşin çevresinde dönüyor. Hatta güneşin çevresinde dönerken bir yere gelince elips şeklinde olduğu için 18 derece yamılıyor , 25 dakika o şekilde gidiyor,  sonra düzeliyor. Dünyamız güneşin etrafında 149  milyon km. mesafeyi kat ediyor. güneş ile dünyamızın arası da  149.600.000. kilometre mesafe var. Peki dünya mı güneşe diyor sakın bana yaklaşma, yaklaşırsan dünyada yaşayan bütün canlı mahlukları yakarız. Uzaklaşmada ha! Uzaklaşırsan canlıları dondururuz.

           

            Peki dünyanın kendi ekseninde  ve güneşin çevresinde  dönmesinin sebebi nedir? Ona aptal tabiat mı öyle yapmasını emretti yoksa tesadüfen mi öyle oldu? Hayır kardeşler ne tesadüfen öyle oldu ne de aptal tabiatın tesiriyle oldu. Her şeyi hikmet ile yaradan  Allah onları da, onların dönüş ve mesafelerini de tayın ediyor. Onları  döndürüyor çeviriyor. Hatta milyonlar la gezegeni de hava boşluğunda Allah döndürüyor.

             

            Sabit gezegenleri de çevrelerinde dönen gezegenler düşmemelerini, hava boşluğunda dönmeden Allah tutuyor.  Evet Güneş sıcaklığını muhafaza etmek için kendisinde saniyede 570 milyon hidrojen bombası Allah patlattırıyormuş. Güneşi Allah yaratmasaymış ışıksız karanlıkta halımız ne olurdu? Dünyada gördüğümüz bu çeşitli renkler güneşin yedi renginden geliyor sonra burada ihtiyaca göre Allah onlardan karışımlar yapıyor ve oluyor.

 

            Dünyamıza gök cisimlerinden hangi taş düşmemesi için dünyamıza tavan olrak atmosfer koymuş düşsa da bize gelinceye kadar atmosferde o taş eriyor.

Bu bahsettiklerim hakikatlerı, Risale-i Nur eserleri geniş kapsamlı izah ettiğini  o mübarek eserleri okuyanlar bilir okuma şansı olmayanlar onlardan istifade etseler dünya ve ahiret rahatlığını temin ederler İnşaAllah .

           

            Kardeşler, düştüğünüz bu kötü halden çok üzülüyorum. Bacılarımın o kadar tesettüre ters hallerinden ve erkek ve kız gençlerimiz Namaza o kadar uzak kalmalarından! Gençlerden soruyorum? Eğe üst üste üç gün, ayanda demiyorum, rüyada size sert sesle biri dese: Namaz kılmaya başlayacan mı? Yoksa eğer başlamazsan gözlerini alacağım. merak ediyorum acaba başlamaz mısınız? başlamam deseniz inanmıyorum. Çünkü gözsüz kalmak az bir bela değil. Aynı hanım kızlarımıza da bu geçerli. Bir yarım çıplak hanım kıza, sert ses ile biri dese namaz kılacak mısın yoksa eğer kılmazsan, senin ya gözlerini ya başından aklını alacağım. Yokmu diyecek ? Hayır. yok diyemez. Peki size bu nimetleri verenin emirlerine niye uymuyorsunuz o şiddetli cehennem ateşinde yanmadan? Ne olur bir an önce bu güne kadar yaptığınıza pişman olup tevbe edin yoksa bu işler size çok pahalıya mal olur.             

Bu hakikatleri sizin ile paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: