Mardin’de Bediüzzaman’a Barış Ödülü Verildi!

Sosyal Gelişim Enstitüsü Derneği (SOSGED), Midyat Belediyesi, çeşitli üniversite ve sivil toplum kuruluşları tarafından ortaklaşa düzenlenen SOFRA MEZOPOTAMYA BARIŞ ETKİNLİKLERİ 31 Ağustos 2012 Cuma günü yoğun bir katılımla Mardin Matiat otelde gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlikler çerçevesinde yaşadığımız coğrafyanın muhtelif yerlerinde toplumların birlikteliği için ilim, sevgi, hoşgörü, fikir ve sabır olgularının sembolü şahsiyetlere ödül verildi.

Hazreti Ali’nin “ilmi”, Hazreti Mevlana’nın “sevgisi”, Şeyh Edebali’nin “sabrı”, Hanna Dolabani’nin “fikir birliği”, Yunus Emre’nin “hoşgörüsü” ve Said Nursi’nin “müsbet hareket”  yaklaşımı projede alkışlandı. 

Bediüzzaman Said Nursi de bu yıl ödül verilecek şahsiyetler arasında yer aldı. Bu anlamda Said Nursi’ye vefatının ardından ilk ödülü verilmiş oldu. Bediüzzaman’ın ödülünü İİKV adına Urfa’dan programa katılan Bediüzzaman’ın talebeleriden Abdulkadir Badıllı aldı. Ayrıca Mehmed Emin Değer İİKV adına etkinlikleri organize eden SOSGED’e bir plaket takdim etti.
Özellikle Güneydoğu illerimiz, diğer illerimiz ve Kuzey Irak’tan yoğun katılımın olduğu etkinlikler kapsamında bir de sempozyum düzenlendi. Açılışı dua ve semazen gösterisi ile yapılan sempozyumda özellikle Bediüzzaman Said Nursi’nin fikirleri üzerinde duruldu. Önce Bediüzzaman ve Risale-i Nurları tanıtıcı 15 dakikalık bir sinevizyon izlendi. Sinevizyonun çeşitli yerlerinde Bediüzzaman’ın fikirleri izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Ardından Mehmed Emin Değer Nursi üzerine bir konuşma yaptı.

Etkinliklerin önemli bir aktivitesini ise İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın açtığı stant oluşturdu. Etkinliklerin gerçekleştiği mekânda açılan stantlarda Said Nursi Hazretleri’nin eserleri, fikir ve görüşleri hakkında bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Yöredeki Bediüzzaman hayranlarının İİKV’nin tanıtıcı stantlarına büyük ilgi göstermesinin yanı sıra Nursi’yi yeni duyan ve fikirleri hakkında bilgi isteyen birçok kişiye Risale-i Nur ve tanıcı kitaplar hediye edilerek bilgilendirmelerde bulunuldu.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: