Mazlum Arakan Müslümanları: “Sesimizi Duyan Yok Mu?”

Amerika Birleşik Devletlerindeki Risale Merkezimizi ziyaret eden gruptan Shaukhat Ali Kardeş,  Burma Rohingya Müslümanlarının içinde bulunduğu kötü durum hakkında bilgilendirici bir konuşma yaptı. Bu kardeşimizin konuşmasından yapılmış alıntılar aşağıdadır. Halen Burma’da yaşayan Arakan Müslümanları ve özellikle de Rohingyalılar, önceden planlanmış bir soykırıma, etnik temizliğe ve son derece kötü insaniyet şartlarına maruz kalmış durumdadırlar. Yapılmakta olan tüm bu zalimane hareketler; Burma Devleti güvenlik kuvvetleri, Burma adliye teşkilatı ile müfrit, ırkçı ve yabancı düşmanı Budistler arasındaki aktif işbirliğinin neticesi olarak vücuda gelmektedir. Bunların liderliklerini ise Budist Rakhine Milli Siyaset Teşkilatı, Rakhine akademisyenleri ve entellektüelleri, Budist Rahipler ve Arakan Kurtuluş Partisi üyeleri yapmaktadır.

amerikada-risle-i-nur-hizmetleriHalen Burma’nın nüfusu 60 milyonun üzerinde olup bu nüfusun yaklaşık 8 milyonu müslümandır. Müslüman nüfusun da yaklaşık 3.5 milyonu (ülke içi ve dışında olmak üzere) müslüman Rohingyalılardır. Burma’da Budistler çoğunluğa sahip olup müslümanlar ikinci en geniş topluluktur. Hükumet güçleri, Kuzey Arakan’daki tüm camileri kapatmış ve cemaate ait 5 mescidi de yasaklamıştır. Baskılar geçen Ramazan Ayında dahi devam etmiş ve müslümanlar bayram namazını  kılamadan evlerinde oturmak zorunda bırakılmışlardır. Çok sayıda Kuran- Kerim, Hadis kitapları ve diğer dini kitaplar yakılıp tahrip edilmiş ve bunun yanında çok sayıda cami ve dini okul kütüphaneleriyle birlikte  taş taş üstünde bırakılmayacak şekilde yakılıp yıkılmıştır. Zulüm halen devam etmektedir.  10000 Rohingyalı müslüman öldürüldü ve binlercesi de  muhtemelen öldürülerek cesetleri ortadan yok edildi. Burma Hükümet Güçleri tarafından  çok sayıda kız ve kadının ırzına geçildi.

Devlet Başkanı Their Sin yapmış olduğu açıklamada Rohingya Müslümanlarına Burma’da yer olmadığını ifade etti.  Rohingya müslümanlarını koruyacak ne yerel ne de milli bir kuvvet mevcut değildir. Oysa Rohingyalılar Arakanın yerlisi olup ; Milattan sonra  sekizinci yüzyıldan bu yana kendi topraklarında yaşamakta olan son derece dürüst bir halktır.

Evet; Burma Budist Otoriteler tarafından, son derece sistemli bir şekilde organize edilmiş, toplu olarak icra edilen, konusu suç teşkil eden, etnik temizlik, soykırım olarak tanımlayabileceğimiz ve Rohingyalıların sosyo kültürel olarak parçalanmasını amaçlayan bir durum var karşımızda. Eğer bu mezalimin devam etmesine sessiz kalınmaya devam edilirse, önümüzdeki elli yıl içersinde tek bir Rohingyalı müslüman dahi olmayacaktır.Birleşmiş Milletler Örgütü gözetiminde Rohingya müslümanlarının temel insan haklarının korunması ve  garanti altına alınması için tüm dünyanın  harekete geçmesinin tam zamanıdır.Buradan, sevgili Peygamberimizin kardeş ilan ettiği tüm müslümanlara en derin hislerimle çağrıda bulunuyor ve yok olmanın arefesindeki tüm Rohingya müslümanlarının haklı davalarında, kendilerini bizlere destekte bulunmaya davet ediyorum. Ümitvarız ki; tüm kardeşlerimiz kendi güçleri mesabesinde bu mazlum insanları müdafaa edeceklerdir.

Haberin Orjinali İçin Tıklayınız

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: