Mehmed Ali Birand – Bediüzzaman Belgeseli

Merhum gazeteci yazar Mehmed Ali Birand’ın vefat etmeden evvel üzerinde çalıştığı Bediüzzaman Belgeseli ile alakalı son dönemde yazılı ve görsel medyada birçok haber ve değerlendirme yapılmakta ancak meselenin ne ahvalde olduğu, belgeselin bitip bitmediği, ne zaman yayınlanacağı gibi hususlar birinci ağızdan  tam olarak netlik kazanamamaktadır. Tüm bu sorulara cevap bulabilmek belgeselin akıbetini öğrenebilmek maksadıyla çalışmaya koyulduk.

Bediüzzaman Belgeseli, Birand Yapım tarafından hazırlanmakta. Projenin başında şu an Merhum Mehmet Ali Birand’ın dostu ve yakın çalışma arkadaşı Mehmet Bey var. Kendisi ile olan konuşmamızda özetle; en son yaptıkları Cumhurbaşkanı röportajıyla birlikte projenin büyük oranda bittiğini, geriye sadece yayına vermeden önceki son aşama olan montaj aşamasının kaldığını, bir montaj ekibi çalışmasıyla kısa sürede belgeseli yayına verebileceklerini belirtti. Belgeselin çekimleri esnasında Mehmed Ali Birand ile birlikte Anadolu’yu karış karış gezerek; sürgünlerle, hapislerle geçen bir hayatın izini sürdüklerini, her kesimden her yaştan birçok insanla ropörtaj yaptıklarını belirtiyor. Anadolu’da bu meseleye olan rağbet ve alaka karşısında hayret ve takdirlerini ifade ediyor.

Kanaatimizce,  belgeselin bitirilip yayına verilmesi hususunda yapımcı kuruluşun bir nebze de olsa bizlerden onlara gidecek ilgi ve alakaya diğer bir tabirle manevi  teşviğe ihtiyacı var. Birand Yapımın ( 0 216 465 88 18) numaralı telefonundan Mehmet Bey’e iletilecek  bir  “Ne oldu hocam bitmedi mi daha belgesel, heyecanla bekliyoruz” sözünün faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: