Mehmet Görmez Risale-i Nur Yayıncılarıyla Görüşecek

Yeni Şafak gazetesinden Ayfer Mallı’nın yaptığı habere göre Bediüzzaman Said Nursi eserleriRisale-i Nurların devlet tarafından basılması konusunda ilk adım atılıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞECEK

Yeni Şafak’ta yer alan haberde, ”Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, önümüzdeki günlerde yayınevleri ile bir araya gelecek” ifadelerine yer verildi.

Haberin devamında ise ”Yayınevleri ile Diyanet’te masaya oturacak olan Görmez, eserlerin aslına uygun olmak kaydıyla Diyanet tarafından veya Diyanet’in verdiği izin ya da yetki çerçevesinde kişi ve kuruluşlarca işlenebileceğini, çoğaltılabileceğini, yayınlanabileceğini aktaracak. Görmez,  yayınevlerine eserlerin aslına uygun olma koşuluna riayet edilmediğinin tespiti halinde hukuki sürecin başlatılacağını da ifade edecek.” denildi.

Haberin son kısımlarında ise, ”Görmez, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararını hatırlatarak, eserler üzerindeki 5846 sayılı Kanun’dan kaynaklı hak sahipliğini belgelendiren kişilere, talep edilmesi halinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 5846 sayılı Kanun’un 47. maddesi çerçevesinde münasip bir bedel ödeneceğini belirtecek.” denildi.

Haberde ayrıca Risale-i Nurların okutturulmasının da Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: