Mekke’de Risale-i Nur Sesleri

mekkede-risale-i-nur-sesleriBitlis’te düzenlenen Said Nursi Sempozyumu’na katılan Mekkeli müderris Es-Seyyid Muhammed Elmas, Bediüzzaman Said Nursi’nin büyük bir nimet olduğunu söylerken, Arap ülkelerinde Nursi’nin eserlerine büyük ilgi olduğunu dile getirdi.

Sudan’ın Başşehri Hartum’da düzenlenen 1. Uluslararası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu’nda ise Said Nursi ve eserlerinin İslam aleminde ve Afrika’da da çokça tanındığı ve istifade edildiği belirtildi.

Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, “Bizim için en büyük şeref, böyle bir programa, anlayışa, düşünceye ve niyete hizmetkar olmaktır” dedi. Bitlis-Tatvan karayolundaki El-Aman Hanı’nda valilik, belediye, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) ile Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı işbirliğince “Said Nursi Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyum Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Said Nursi’nin hayatını konu alan belgeselin gösterimiyle başladı.

BEDİÜZZAMAN EN BÜYÜK ŞEREF
Vali Yurdakul, açılışta yaptığı konuşmada, 500 yıllık tarihi El-Aman Hanı’nın daha önce bu kadar şerefli ve gurur verici bir programa şahitlik etmediğini söyledi. Ülkenin geleceğinin, büyük zatların gösterdiği ufukla El-Aman Hanı gibi aradan asırlar bile geçse dimdik ayakta olacağını ifade eden Yurdakul, şöyle konuştu: “Bizim için en büyük şeref, böyle bir programa, anlayışa, düşünceye ve niyete hizmetkar olmaktır. Bizler ancak bu sempozyumun hizmetkarı oluruz. Said Nursi diyor ki; ‘Zaman ihtiyarladıkça Kur’an gençleşiyor.’ Bu han çok misafire ev sahipliği yaptı. Burada birçok program yaptık. İnanın bu kadar şerefli, gurur verici bir programa, bu tarihi han şahitlik etmemiştir. İnşaallah ülkemizin geleceği büyük zatların, ışık şahsiyetlerin gösterdiği ufukta, El-Aman Hanı gibi aradan asırlar bile geçse dimdik ayakta olacaktır. Bu ilmin sadece yakın  coğrafyayı değil, uzak coğrafyaları da aydınlatan sönmez ve söndürülmez bir ışık olacağına adım gibi inanıyorum.”
Yeni Asya

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: