Milletçe Yükselme(me)k

milletce.yukselmekBüyük bir aile olan millet, toplumsal huzur ve ilerleyişi sağlamak için birtakım esaslara muhtaçtır. Bu esaslar elde edildiğinde/ uygulandığında maddi ve manevi huzur ve ilerleme sağlanmış olacaktır. Tarih boyunca bu esaslar teknik, silah, ordu ve zenginlik gibi maddi değerler olarak algılanmaya çalışılmıştır. Bu yanlış algıya sahip olan birçok milletler, tarih sayfasından silinip gitmişlerdir. Yüksek maddi refah seviyesi ve imkânları, onları çöküntüden kurtaramamıştır.

Peki, bir milleti ayakta tutan temel esaslar nelerdir? Sorusuna Bediüzzaman Said Nursi’nin Divan-ı Harbi Örfi adlı eserinde şöyle bir cevap bulmaktayız:
“Bir milletin terakkisine sebep olan amiller şunlardır:

a)İttihad-ı kulup ( kalplerin bir olması)
b) Muhabbet-i milliye ( Irkçılığa dayalı olmayan vatanseverlik)
c) Maarif ( eğitim)
d) Sa’y-ı insani ( insanların gayret sahibi olup çalışmaları )
e) Terk-i sefahat ( Ahlaksızlığı terk etmek )

Peki, bir milletin çöküşüne sebep olan faktörler nelerdir? Bu soruya ise ünlü düşünür Çiçero şöyle cevap verir: ” Milletler, parasızlıktan değil; ahlaksızlıktan çöker.”

Ayrıca eğitimci yazar Vehbi Vakkasoğlu ise konu ile ilgili şu tespiti yapar: Milletleri batıracak olan üç hastalık şunlardır:
a)      Irkçılık
b)      Maddecilik
c)      Ailesizlik

Aslında millet olarak inanç noktasındaki birliğimiz, kalplerimizin de bir olmasını gerektirmektedir. Milletçe terakki etmenin/ yükselmenin en önemli çaresi, müşterek olan değerlerimiz üstünde durmaktır. Bizi birbirimize bağlayacak o kadar çok manevi değerlerimiz ve nurani bağlarımız var ki…

Mesela: Allah’ımız bir, Peygamberimiz bir, Kitabımız bir dinimiz bir Kıblemiz bir. Bir bir bine kadar olan bu bir birler, bizi birbirimize bağlayacak çok kuvvetli ilahi bağlardır.

Sonuç olarak her taraftan barış seslerinin yükseldiği şu güzel günlerde temennimiz, milletçe güven ve huzur içinde yaşayıp maddi ve manevi yükselmektir. Tek yürek olmanın zamanıdır. Ülkemizde her ne kadar farklı ırklardan olan insanlarımız varsa da hepimiz millet olarak biriz ve Anadolu milletiyiz. Yüzyıllarca beraber ağlayıp beraber gülmüşüz. Evlilikler vesilesiyle akraba olmuşuz. Beraberce düşmana karşı savaşmışız ve sadece Çanakkale savaşında 250 bine yakın şehit vermişiz.

Cenab-ı Hak hepimizin kalplerini birbirine ısındırsın ve milletçe huzur dolu örnek bir hayat yaşamayı nasip etsin bizlere Âmin… Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok muhtaç olduğumuzu unutmayalım. Dua ve muhabbetle…

İbrahim YARDIM/İlahiyatçı-Yazar

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: