Mogadişu’ya En Büyük Külliye İnşa Ediliyor!

 İHH tarafından Somali’nin başkenti Mogadişu’da 10 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen Mogadişu Yetimler Külliyesi, 2.5 milyon dolara mal olacak.

 İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Somali’nin en büyük külliyesini 10 bin metrekare alan üzerinde 2.5 milyon dolara inşa ediyor.

İHH Somali Delegasyon Başkanı Taner Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mogadişu Yetimler Külliyesi’nin temelinin Kasım 2011’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından atıldığını belirtti.

İHH olarak 1995 yılından itibaren yerel yardım kuruluşu Zemzem Vakfı ile Somali genelinde hizmet verdiklerini ifade eden Altun, ”Çalışmalarımız kapsamında Cezire bölgesinde 10 bin metrekare alan üzerinde Yetimler Külliyesi inşaatı çalışmalarına başladık. Külliyenin projesini hazırlayıp temelini atarak bugüne kadar yüzde 75’ini tamamladık. 1 milyon 800 bin dolar harcadığımız külliyenin tamamı 2.5 milyon dolara mal olacak” dedi.

Külliyede bin 500 öğrencinin eğitim alacağını vurgulayan Altun, ”400 öğrenci ise yatılı olarak eğitim alabilecek. Külliye içerisinde cami, sağlık merkezi, yemekhane, misafirhane, market ve güvenlik birimi yer alacak. Külliyede yetim çocukların iyi bir eğitim almasının yanında oyun alanları ve sosyal tesisleri olacak. Mogadişu Yetimler Külliyesi Somali’nin en büyük yetimhanesi olma özelliğini taşıyor” diye konuştu.

 Anadolu Ajansı / MOGADİŞU – Muhittin Sandıkçı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: